תיעוד: מתקן גרעיני בקוריאה הצפונית

למרות שנחתם הסכם בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית, לפיו תחדל האחרונה מתכנית הגרעין שלה בתמורה למזון, צילומים של חברת ImageSat הישראלית מראים כי בחודש שעבר עדיין עבדו במדינה החשאית על בניית מתקן הנראה גרעיני. למרות שקוריאה הצפונית התחייבה לא להתחיל יוזמות חדשות בתחום הגרעין, לא בטוח שהבנייה תופסק

2012: המתקן הצפון-קוריאני בבנייה (ImageSat)

תמונות שצילם הלוויין Eros-B של חברת ImageSat בחודש שעבר מראות כי ההסכם ההיסטורי בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית, לפיה תשהה האחרונה את תכנית הגרעין שלה, אינו כל כך בטוח. בצילומי הלוויין של החברה ניתן לראות כיצד כור גרעיני שנהרס על ידי הצפון-קוריאנים בשנת 2008 נבנה כיום מחדש.

אם בוחנים מקרוב את ההסכם שנחתם בין ארצות הברית וקוריאה הצפונית, רואים כי הקוריאנים התחייבו להפסיק כל פיתוח גרעיני חדש. עם זאת, ניתן לראות שזמן קצר אחרי שהרסו את המתקן הגרעיני ב-2008, הוא החל להיבנות מחדש ולא ברור אם הבנייה במתקן תיפסק.

למרות שלא ניתן להוכיח חד משמעית שמדובר במתקן גרעיני, צורתו החיצונית של המתקן דומה מאוד למתקן אחר שבנתה קוריאה הצפונית - בסוריה. מדובר באותו מתקן שהופצץ בסוריה בשנת 2007. מקורות זרים דיווחו בזמנו כי מאחורי התקיפה עמדה ישראל ולמרות שדוח של סבא"א אמר כי מדובר במתקן גרעיני שהיה בבנייה, הסורים הכחישו וטענו שאת שרידי האורניום שנמצאו במקום פיזרה ישראל במהלך ההפצצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת