דירוג האשראי של יוון הורד למינימום

הצרות של יוון לא נגמרות: למרות שורת הגזירות הכלכליות שהוטלו על האזרחים ולמרות אישור חבילת הסיוע בגובה 130 מיליארד אירו על ידי האיחוד האירופי, הורידה הלילה חברת דירוג האשראי מודי'ס את הדירוג של יוון למינימום. החברה מסבירה כי מבחינתה, יוון נמצאת בחדלת פרעון

זמנים קשים עוברים על פאפדאמוס. ארכיון (רויטרס)

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הודיעה לפנות בוקר על הורדת דירוג האשראי של יוון. הסוכנות הורידה את דירוג האשראי של המדינה מוכת החובות לרמה הנמוכה ביותר על פי הדירוג שלה. בכך ירד דירוג האשראי של יוון מ-Ca לרמה של C.

בדברי ההסבר של מודי'ס נכתב שהמשקיעים הפרטיים שישתתפו במבצע החלפת האג"ח של ממשלת יוון, שיצא לפועל בעוד כשבוע, ייאלצו לספוג הפסדים של 70% על החזקות האג"ח שלהם, וכיוון ש"ההחלפה תתבצע כשיוון נמצאת במצוקה, זה מבחינתנו אומר שיוון נמצאת בחדלות פרעון".

במודי'ס טוענים שאפילו אם עסקת החלפת האג"ח תצליח, יש עדיין סיכוי גבוה ביותר שיוון תיאלץ להודיע על פשיטת רגל מכיוון שלא תצליח למכור יותר אג"ח כשהכספים שתקבל מחבילת החילוץ השנייה ייגמרו.

המהלך הזה מצטרף למהלך דומה של סוכנות דירוג האשראי S&P מיום שני האחרון כשהורידה את דירוג האשראי של יוון לרמה של Selective Default, כלומר, חדלות פרעון חלקית, לאחר החתימה על עקרונות תוכנית האג"ח עם המגזר הפרטי ובכך יוריד בחצי את היקף החוב המוחזק על ידי המגזר הפרטי מכ-200 מיליארד אירו לכ-100 מיליארד אירו.

האיחוד אישר את תכנית החילוץ

בפגישת שרי האוצר של האיחוד האירופי שהתקיימה ביום חמישי ניתנה הסכמה עקרונית לשחרר את החלק הראשון של חבילת הסיוע עבור ממשלת יוון על מנת לממן את עסקת החלפת האג"ח עם המגזר הפרטי שאמורה להתחיל ב-8 במרס ולהסתיים כשלושה ימים אחר כך ב-11 במרס. אישור סופי של המהלך צפוי להינתן במהלך השבוע הבא.

במסגרת התוכנית לקבלת חבילת החילוץ השנייה תיאלץ יוון להוריד את יחס החוב תוצר שלה ל-120% עד שנת 2020. בשל כך המדינה מבצעת קיצוצים נרחבים בתקציב השנתי שלה תוך פגיעה נרחבת בתנאים הסוציאליים של עובדי המגזר הציבורי, ולאחרונה היא התחילה בתהליך נרחב של הפרטה ומכירת נכסים של המדינה.

אתמול, הוציאה הממשלה מכרז למכירת המתחם ששימש את העיתונאים במהלך האולימפיאדה שאירחה יוון בשנת 2004. מדובר על מתחם שגודלו כ-15 אלף מטר מרובע יחד עם חניון תת-קרקעי בגדול של כ-7.5 אלף מטר מרובע. בתחילת השבוע הודיעה הממשלה היוונית שהיא מוציאה לפועל את תהליך ההפרטה של חברת הגז הלאומית DEPA.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת