הולנד: הממשלה החליטה - חשיש יהפוך לבלתי חוקי

ארבעה עשורים של מדיניות סמים ליברלית ויוצאת דופן מתקרבים ככל הנראה לסיום. הממשלה השמרנית בהולנד החליטה לאסור מכירת חשיש וקנביס ב"קופי שופס" המפורסמים במדינה. הסיבה: מי שמייבא את החומר למדינה האירופית הם ארגוני סמים. מריחואנה, שמגיעה לרוב מהולנד עצמה, תמשיך להימכר כרגיל. האיסור ייכנס לתוקפו בסוף 2013

סוף לסמים? קנביס, ארכיון (AP)

סוף עידן ה"קופי שופס": תיירים רבים מכל העולם נוהגים להגיע לביקור בהולנד, כדי ליהנות משימוש חוקי בסמים המכונים "סמים קלים", אך הממשלה ההולנדית החליטה הלילה לאסור מכירת קנביס וחשיש, ובכך שמה קץ לארבעה עשורים של מדיניות ליברלית יוצאת דופן בנושא. הסיבה: חשש שרווחי הסמים מגיעים לארגוני פשע.

ההצעה שעלתה בפרלמנט ההולנדי לאסור את מכירת החשיש ב"קופי שופס" המפורסמים של המדינה, זכתה לגיבוי משתי המפלגות בקואליציה הימנית השלטת במדינה. מכירה של מריחואנה (העלים המיובשים של צמח הקנביס) תימשך באופן חוקי כרגיל.

סיבה נוספת שהובילה להצעת החוק הינה מעשני הסמים אשר חוצים את הגבול מבלגיה וגרמניה להולנד, רוכשים סמים סמוך לגבול, ושבים לארצותיהם עם הסם, ששם השימוש אינו חוקי. "כמעט כל החשיש שנמכר ב'קופי שופס' בהולנד מוברח למדינה בידי ארגוני פשע בין לאומיים ממדינות כמו אפגניסטן, מרוקו ולבנון", אמר ארד ואן דר סטור, חבר מפלגת השלטון. לדבריו, האיסור ייכנס לתוקפו בסוף 2013 או אף מוקדם יותר אם תהליכי החקיקה יואצו.

"אם לא יקנו בחנות - יקנו ברחוב"

הולנד היא אחת המדינות הבודדות בעולם שבה מריחואנה וחשיש נמכרים בצורה חופשית, אך מאז עלתה הממשלה השמרנית לשלטון במדינה, בראשותו של מארק רוטה, המגמה החלה להתהפך. חבר פרלמנט מטעם מהמפלגה הנוצרית-דמוקרטית במדינה, קוסקון קורוז, אמר כי הוא מקווה שהאיסור יסייע להפחתת מספר משתמשי הסמים במדינה.

המעשנים באמסטרדם בספק אם האיסור אכן יצליח להפחית את השימוש בסמים. "אני מכיר מספיק אנשים שמהם אני יכול לקנות חשיש, גם אם ה'קופי שופס' יהפכו לבלתי חוקיים. מה שאני כן יודע זה שאין בכוונתי לעשן פחות", אמר טומי ואן דר וודן, צעיר בן 19 תושב אמסטרדם, בזמן שהמתין בתור לרכישת חשיש בעיר.

מוכר בחנות המשווקת סמים באופן חוקי ציין בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי אם הצרכנים לא יקנו אצלו - הם ירכשו את החומר ברחוב. "זה גם יוביל לפחות מסים שהמדינה תוכל לגבות. אני מופתע שהפוליטיקאים טוענים כי ברצונם לאסור מכירה של חשיש כי הוא מקושר לארגוני פשע. ההבדל היחיד בינו לבין מריחואנה הוא שמריחואנה גדלה בעיקר בהולנד והחשיש בעיקר בחו"ל", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת