האם גילו את אמריקה כבר לפני 20 אלף שנה?

ממצאים באתרים ארכיאולוגיים לאורך החוף המזרחי של ארה"ב מצביעים על כך שציידים מאירופה של עידן האבן גילו את אמריקה לפני יותר מ-20 אלף שנה. המהגרים האירופאים, כך נטען, הגיעו לאמריקה דרך האוקיינוס האטלנטי שהיה קפוא. מומחים מעריכים כי מדובר באחת מפריצות הדרך הארכיאולוגיות החשובות ביותר בעשורים האחרונים

גילוי אמריקה - הרבה לפני מה שחשבתם (חדשות 2)

עדויות ארכיאולוגיות חדשות קובעות כי מי שגילה את אמריקה לראשונה אינו כריסטופר קולומבוס - אלא ציידים מאירופה של עידן האבן, לפני כ-20 אלף שנה.

מדובר בשש תגליות שונות בשישה אתרים שונים לאורך החוף המזרחי של ארה"ב, בהם אותרו עשרות כלים מאבן שיוצרו בסגנון האירופאי של עידן האבן - כך מדווח עיתון ה"אינדיפנדנט" הבריטי. תיארוך של הפריטים קבע כי הם נוצרו לפני 19 אלף עד 26 אלף שנים. התגליות הללו מצביעות על האפשרות שבעליהם של כלי האבן הללו הגיעו לאמריקה כעשרת אלפים שנה לפני שאבותיהם של האינדיאנים הניחו את רגליהם ביבשת.

גילוי כלי האבן נתפס בקהילה המדעית כאחת מפריצות הדרך הארכיאולוגיות החשובות ביותר בעשורים האחרונים, ומומחים בתחום מביעים תקווה כי הם יוסיפו מימד נוסף להבנת ההתפשטות האנושית על פני הגלובוס לאורך ההיסטוריה.

הדרך לאמריקה: מסע של 2,000 ק"מ דרך האוקיינוס הקפוא

פרופ' דניס סטנפורד ממכון סמית'סוניאן בוושינגטון ופרופ' ברוס בראדלי מאוניברסיטת אקסטר, המציגים את הממצאים בספר חדש תחת השם "דרך אוקיינוס הקרח", מסבירים כי בני האדם בתקופת האבן היו מסוגלים לערוך מסע של כ-2,000 ק"מ לאורך האוקיינוס הקפוא, וטוענים כי ייתכן שבני אנוש באותה התקופה היגרו לצפון אמריקה.

מיליוני ק"מ מרובעים בצפון האוקיינוס האטלנטי היו מכוסים בשלג עבה לאורך רוב השנה בשיא עידן הקרח, על כך אין ויכוח בקהילה המדעית, אולם עד כה היו מעט מאוד טיעונים שתמכו באפשרות של הגירה מאירופה לאמריקה בנתיב זה.

כעת, בעקבות התגליות הדרמטיות, פונים הארכיאולוגים לאתרים חדשים בתוך ארה"ב, כולל בטנסי, מרילנד ואפילו טקסס, שם ייתכן ויימצאו עדויות נוספות מתקופת האבן. ואולם, מרבית האיזורים ביבשה שאליהם הגיעו ה"מהגרים" לפני עשרות אלפי שנים נמצאים כעת יותר מ-150 ק"מ בתוך הים - יחד עם הוכחות אפשריות נוספות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת