כך נלכדה חוליית המתנקשים בפוטין

רגע לפני הבחירות ברוסיה, הקרמלין מודיע כי סוכל נסיון התנקשות בראש הממשלה פוטין. כלי התקשורת מציגים את מתכנני הרצח ומשדרים תמונות מן ההשתלטות על החוליה. אבל האם זו באמת הצלחה מרשימה במלחמה בטרור הצ'צ'ני - או תרגיל ביחסי ציבור לחיזוק התדמית של מי שאמור לחזור לכס הנשיאות?

לכלי התקשורת הרוסיים, שכולם בשליטה ישירה של הקרמלין, הייתה היום ידיעה סנסציונית: שבוע לפני הבחירות לנשיאות ברוסיה, סוכלה מזימה של טרוריסטים להתנקש בחייו של ראש הממשלה ומי שמועמד לזכות בבחירות - ולדימיר פוטין.

לפני יותר מחודש נעצרה באוקראינה החוליה שתכננה לרצוח את הנשיא הבא של רוסיה. שני אנשי החוליה נעצרו באודסה, בעקבות פיצוץ בדירה שבה הרכיבו חומרי נפץ. אדם שלישי נהרג בתאונת העבודה הזאת. העצורים הודו בחשדות נגדם: השניים טענו כי קיבלו הנחיות ממנהיג ארגון איסלאמי צצ'ני.

בכלי התקשורת ברוסיה שודרו רגעי ההשתלטות על הבית בו פעלה, לכאורה, חוליית הטרוריסטים וכן את רגעי מעצר הפעילים. במחשב של אחד הפעילים נמצאו חומרים שהעידו על מעקב של אנשי החוליה אחר שיירתו של פוטין וסידורי האבטחה שלו. בדירה באודסה נמצאו חומרי נפץ רבים מוכנים להפעלה.

במבט ראשון הסיפור נראה די אמין. אבל רבים ברוסיה ובאוקראינה חושבים בתרגיל בתזמון מושלם, שצפוי להגדיל את התמיכה בפוטין. המסר לאזרחי רוסיה ברור: "איזה מזל שיש לכם מנהיג חזק, שיגן עליכם מפני הטרוריסטים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת