אובמה: "נפעל בכל דרך למנוע את הטבח"

הרטוריקה האמריקנית נגד אסד מגיעה לשיא חדש: הנשיא אובמה מבטיח "לפעול בכל דרך אפשרית למנוע את המשך הטבח", מזכירת המדינה קלינטון קוראת לחיילים בצבא סוריה לסרב פקודה אבל האלימות לא נפסקת: לפחות 103 בני אדם נהרגו במהלך יום שישי בסוריה

ההפצצות בחומס נמשכות. ארכיון (רויטרס)

מחריפים את הטון - נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז הלילה כי יפעל ב"כל דרך אפשרית" על מנת לעצור את הטבח בסוריה. מוקדם יותר, בתום "כינוס ידידי סוריה" בתוניסיה, קראה מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון לחיילים בצבא סוריה לסרב לפקודות מפקדיהם ותקפה בחריפות את רוסיה ואת סין בעקבות תמיכתן במשטר בדמשק.

"בכוונתנו להמשיך ולהפעיל לחץ. נשתמש בכל כלי העומד לרשותנו במטרה למנוע את המשך הטבח בחפים מפשע בסוריה", אמר אובמה לכתבים בוושינגטון בתום פגישתו עם ראש ממשלת דנמרק.

"כולנו ראינו את התמונות האיומות שמגיעות מסוריה. איננו יכולים להרשות לעצמנו לעמוד מנגד בעוד ההרג נמשך. הקהילה הבינלאומית מוכרחה להתגייס ולשלוח לנשיא אסד מסר ברור - הגיע הזמן להחלפת השלטון".

"ימיו של אסד ספורים"

גם מזכירת המדינה האמריקנית החריפה אמש את ביטוייה נגד המשטר בסוריה וקראה לחיילים בצבא לסרב לפקודות לפגוע באזרחים. "המשך ההרג של אחיהם ואחיותיהם הוא כתם על כבודם. סירוב להמשיך בטבח הזה יהפוך את החיילים לגיבורים - לא רק בעיני העם הסורי אלא בעיני אנשים בעלי מצפון בכל מקום בעולם", אמרה.

קלינטון תקפה בחריפות את סין ואת רוסיה בעקבות סירובן לשתף פעולה עם מדינות המערב ומדינות הליגה הערבית באו"ם: "מצער לראות חברות קבועות במועצת הביטחון משתמשות בזכות הווטו שלהן כאשר אנשים נרצחים. זה פשוט בזוי".

מזכירת המדינה האמריקנית הוסיפה כי היא משוכנעת שימיו של אסד ספורים אך הביעה צער על כך שההרג יימשך עד להסתלקותו מן השלטון.

103 הרוגים בשישי

ברחבי סוריה נהרגו במהלך יום שישי לפחות 103 בני אדם, רובם בהתקפות של הצבא על הערים חומס וחמה. ארגונים לזכויות אדם במדינה דיווחו כי רוב ההרוגים הם אזרחים, מתוכם 13 ילדים ואישה אחת.

בתוך כך דווח על הישג ראשון בניסיון לפרוץ את המצור על שכונת באבא עמר בחומס. הצלב האדום דיווח כי פינה לבית החולים בעיר שבעה ילדים ונשים שנזקקו לטיפול רפואי. כמו כן, כעשרים נשים וילדים שלא נפגעו פונו מהעיר ונלקחו ל"אזור בטוח".

טרם פונו מהשכונה הנצורה העיתונאים הזרים שנפצעו בהפצצות הצבא, בהם אדית בוויה ופול קונרוי שנפצעו פצעים קשים וזקוקים בדחיפות לטיפול רפואי. כמו כן טרם חולצו מהעיר גופותיהם של שני עיתונאי ה"סאנדי טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת