"אירן הסתירה מתקן לפיתוח גרעין"

קבוצת מחקר עצמאית, בראשות סוכן סבא"א לשעבר, טוענת כי בידה עדויות על מתקן סודי ששימש כאמצעי למחקר וייצור נשק גרעיני באירן. הדוח מראה כי אירן עשתה מאמצים רבים להסתיר את הנעשה במתקן, שנהרס לפני 9 שנים. אם יאומתו הנתונים, ייתכן שירגיזו את בעלות בריתה החזקות של אירן, רוסיה וסין

אחמדינג'אד במתקן גרעין. ארכיון (רויטרס)

מרכז מחקר אירני, שהיה במעקב על ידי פקחי סבא"א, משמש ככל הנראה תפקיד מרכזי בתכנית הגרעין במדינה. במערב גובר החשש כי תכנית הגרעין של אירן נועדה על מנת לפתח נשק גרעיני. מחקר שנערך על ידי המכון למדע וביטחון בינלאומי (ISIS) מגדיל את הספקות בנוגע לכוונותיה של אירן עם תכנית הגרעין שלה, ויתווסף לדוח שיפרסם האו"ם בימים הקרובים בנושא.

על פי מכון המחקר, "מרכז המחקר האירני לפיזיקה", שהוקם בשנת 1989, מהווה "חלק מהמאמץ ליצור תכנית גרעין חשאית", לדברי נשיא המכון דייויד אולברייט, איש סבא"א בעברו. "למרות שאירן הצהירה בעבר שמרכז המחקר עוסק בתחום הגרעין בנושא של התגוננות ואיתור קרינה, נראה כי תפקודו הגרעיני רחב-היקף בהרבה", נכתב בדוח.

מרכז המחקר האירני הוקם כשנה אחרי שהסתיימה מלחמת עירק-אירן, בה עשו חייליו של סדאם חוסיין שימוש בנשק כימי נגד החיילים האירנים. המרכז הוקם במתחם לוויזן, הצמוד לבסיס צבאי הסמוך לטהרן. למרות שהמתקן נהרס לחלוטין בשנים 2003-2004, דיפלומטים מערביים אמרו בזמנו כי הם חושדים שבמקום מתרחשות פעולות חשאיות בנושא הגרעין, אותם הייתה נחושה אירן להסתיר.

המכון למדע וביטחון בינלאומי טוען כי ברשותו יותר מ-1,600 תכתובות בין מכון המחקר האירני לאוניברסיטת שאריף במדינה, המעידות על רכישות בתחום הגרעין. "אירן לא הצהירה על כל הפעילויות במכון המחקר", נאמר בדוח, "אירן הצהירה בפני סבא"א כי המתקן אינו קשור לתכנית הגרעין. המידע הנאסף בדוח, לעומת זאת, סותר טענה זו".

אם הנתונים שבדוח יאומתו, משמעות הדבר היא שהטיוח האירני בנושא תכנית הגרעין שלה הוא נרחב בהרבה משנחשב בעבר. עובדה זו עשויה להרגיז את המעצמות בעלות הברית של אירן, כגון סין ורוסיה, שעד כה סייעו לאירן להימנע מחלק מהסנקציות שרצה המערב להטיל עליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת