המגעים על תכנית הגרעין נכשלו - פקחי סבא"א יעזבו את אירן

המגעים בין נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבין האחראים על פרויקט הגרעין של אירן נקלעו למבוי סתום, ובכך השלימו הראשונים את משימתם האחרונה בתחומי הרפובליקה האיסלאמית. המנהיג העליון חמינאי: "שום מכשול לא יעצור אותנו"

עלי חמינאי. ארכיון (AP)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית סיימה אמש (שעון ישראל) את משימתה האחרונה באירן, לאחר כישלון השיחות על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. מדובר בעיכוב שצפוי להגדיל את הסיכון לעימות עם המערב.

ארה"ב מתחה ביקורת על אירן לאחר שוב פקחי הסוכנות למשרדים בווינה. ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר כי מדובר בעוד סימן לסירובה של טהרן לציית למחויבויות הבינלאומיות בנושא הגרעין.

המנהיג העליון המדינה, האייתוללה עלי חמינאי, אמר בהתרסה כי אירן לא תשנה את מדיניות הגרעין שלה – למרות הלחץ הבינלאומי הגובר נגד התכנית שלטענת המערב, עלולה להסתיים בפצצת אטום אירנית.

"בעזרתו של האל, ובלי לשים לב לתעמולה, על מסלול הגרעין של אירן להמשיך באופן יציב וברצינות", אמר האייתוללה בטלוויזיה האירנית הממלכתית. "לחצים, סנקציות והתנקשויות לא יישאו כל פרי. שום מכשול לא יעצור את עבודת הגרעין".

צוות הפקחים קיווה בימים האחרונים לבחון מתקן גרעיני אירני בעיר פרצ'ין, דרום-מזרחית לטהרן, שם מאמינה הסוכנות כי המשטר עורך ניסויים בחומרי נפץ. אך הסוכנות מסרה כי אירן "לא נתנה רשות" להיכנס למתקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת