סבא"א: מאוכזבים מתוצאות השיחות באירן

יומיים בלבד חלפו מאז הגיעו פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית לטהרן וכבר נראה כי הביקור עשוי לעלות על שרטון. בהצהרה שפרסמו בכירים בארגון הודיעו כי אירן אינה משתפת פעולה עם המשקיפים שנשלחו למדינה ואינה מאפשר להכניסם למתחמים צבאיים

כור גרעיני באירן, ארכיון (רויטרס)

התנגדות אירנית: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם, סבא"א, הביעה אכזבה קשה בעקבות מה שהוגדר כחוסר התקדמות ושיתוף פעולה במהלך שני ימי הדיונים בטהרן בנושא תוכנית הגרעין האירנית. על פי הודעה שפרסם הארגון, בקשת הפקחים לבקר במתקנים צבאיים לא אושרה על ידי שלטונות הרפובליקה האסלאמית.

זהו הביקור השני של פקחי סבא"א במדינה בתוך פחות מחודש. מדובר במשלחת של בכירים בסוכנות שנסעו לאירן כדי להביע את הדאגה הבינלאומית מתכנית הגרעין המקומית ולהסביר למנהיגי אירן כי עליהם להתייחס לדאגה במערב שאירן פתחת גרעין לצרכים צבאיים, בניגוד לעמדה הרשמית של הרפובליקה האיסלאמית לפיה התוכנית כוללת שימוש אזרחי בלבד לתוכנית הגרעין.

השלטונות בטהרן דחו את בקשת הפקחים לבקר באתרים צבאיים: "במהלך הביקור הראשון ובמהלך הביקור הנוכחי נמנעה מצוות הסוכנות גישה לאתר הצבאי בפרצ'ין. אירן לא אישרה ביקור במקום", נאמר בהודעת הסוכנות בוינה.

אתר הגרעין בפרצ'ין: אינדיקציה לניסויים בחומרי נפץ 

על פי דוח הסוכנות מחודש נובמבר האחרון, האתר בפרצ'ין, שאליו לא הוכנסו הפקחים בביקור הנוכחי, הוא ככל הנראה אתר שבו מבוצעים ניסויים של חומרי נפץ ייחודיים שעלולים לשמש להפעלת נשק גרעיני. "קיימת אינדיקציה משמעותית לפיתוח נשק חדיש", אמרו אז מומחים בארגון.

מנכ"ל סבא"א יוקינה אמאנו הביע את אכזבתו מחוסר שיתוף הפעולה האירני במהלך הדיונים. "זה מאכזב שאירן לא אישרה לפקחים לבקר בפרצ'ין במהלך המפגש הראשון והשני. ניהלנו מגעים ברוח בונה אך לא הושג הסכם", אמר אמאנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת