הונדורס: 360 הרוגים בגלל סיגריה בוערת

ממצאים ראשונים מחקירת שריפת הענק בכלא הונדורס מצביעים על כך שלא מדובר בהצתה. בני משפחות האסירים דוחים את הממצאים וטוענים שמדובר במוות שתוכנן מראש. בסרטון שצילם אחד התושבים נשמעו קולות ירי. במשטרה מסבירים ששוטרים ירו באוויר, אך אחד האסירים טוען שראה במו עיניו שוטרים שירו באסירים

פצוע בשריפה בהונדורס מובל לביה"ח (רויטרס)

השריפה הקטלנית שהביאה למותם של 360 אסירים בבית הכלא בהונדורס נגרמה ככל הנראה על ידי נר וסיגריה שהציתו מזרן, כך אישר הערב התובע הכללי של הונדורס. בעקבות ממצאים שנאספו מכלא קומפיגואה שמצפון לבירה טגוסיגלפה, אמרו גורמים המעורבים בחקירה לסוכנות הידיעות רויטרס כי לא נראה שמדובר בהצתה מכוונת.

התוצאות הקשות של השריפה שהתפשטה בבית הכלא ב-14 בפברואר, נגרמה מעצם העובדה שרוב הקורבנות היו לכודים בתאיהם מבלי יכולת להימלט. תוך זמן קצר התפשט העשן בחלל הכלא ורבים מצאו את מותם בחנק.

"מומחים מהארץ ומהעולם שחקרו את השריפה הגיעו למסקנה כי מקור האש היה מקרי כיוון שלא נמצא דלק ולא היו דיווחים על פיצוצים או קצר חשמלי שהצית את האש", סיפרה אחת הפקידות במשרד התובע הכללי. "על פי החשד, מישהו עישן או השאיר נר שהצית את האש, אבל לא נראה שהייתה יד פלילית מכוונת".

ההסבר שניתן על ידי גורמי התביעה בהונדורס נדחתה על ידי כמה בני משפחה אבלים שעדיין מחכים לזהות את גופות יקיריהם. סויפה טחדה, שאיבדה את בעלה באסון, לא משתכנעת שלהבה של סיגריה או נר יכולה להביא למה שהיא מכנה "קטסטרופה כזו". "זה היה מתוכנן מראש, ולא ישכנעו אותי אחרת", אמר טחדה. "האסירים נרצחו וצריך למצוא עכשיו את האחראים".

לטענת בני המשפחה יש הסבר אחר לתוצאות הקטלניות של האסון. בסרטון שצילם תושב המתגורר בסמוך לבית הסוהר, נשמעו יריות בזמן הבערה. המשטרה אמנם הודתה ששוטרים ירו יריות אזהרה באוויר כדי לעצור את האסירים הנמלטים, אך לטענת אחד האסירים, ראה במו עיניו שוטרים שירו באסירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת