אסיה מצמצמת את ייבוא הנפט מאירן

סין, הודו ויפן מתכוונות לקצץ את ייבוא הנפט מאירן ביותר מ-10%. על פי פרסום בסוכנות הידיעות "רויטרס", סין שהייתה עד היום מכשול ליעילות הסנקציות, תקצץ את הייבוא ב-14%. המדינות המדוברות מייבאות 34% מהנפט האירני

אחמדינג'אד. בבעיה? (רויטרס)

סימנים ראשונים ליעילות הסנקציות על אירן: סין , הודו ויפן מתכננות לקצץ לפחות 10% בצריכת הנפט האירני. זאת, בתיאום עם הסנקציות המתהדקות שיוזם ומפעיל המערב, אשר מקשות גם על המדינות האסייתיות לסגור עסקאות עם יצרנית הנפט.

שלושת המדינות יחדיו צורכות 45% מהנפט האירני, חלק ניכר. הידיעה שפרסמה הערב סוכנות הידיעות "רויטרס" היא עדות ראשונה למידת הפגיעה בייצוא הנפט האירני למדינות אסיה, וסימן ראשון להצלחת הסנקציות שמפעיל המערב נגד אירן.

אירופה שצורכת 20% מהנפט האירני, כבר הודיעה לפני שבועות שבכוונתה להפסיק את ייבוא הנפט האירני מתחילת חודש יולי השנה.

על פי הפרסום ברויטרס, יפן התחייבה לוושינגטון שתקצץ 11% מהנפט שהיא קונה באירן, הודו תתחייב לקצץ 10% לפחות וסין, שעד עכשיו היוותה מכשול בהפעלת הלחץ על אירן תקצץ 10%-20% מצריכת הנפט האירני. מקור המעורב בפרטי הידיעה העריך בדיווח כי הקיצוץ של סין יעמוד על 14%.

בשבוע שעבר הודיע שר הנפט האירני שעוד לפני כניסת הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית לתוקפן, תפסיק טהרן למכור נפט לחברות צרפתיות ובריטיות. "ייצוא של נפט גולמי לחברות צרפתיות ובריטיות נעצר", אמר אז אליריזה ניקזאד, דוברו של השר. "אנחנו נמכור את הנפט שלנו ללקוחות אחרים".

לפני כשבועיים בשבוע שעבר דיווחו בתקשורת האירנית כי המדינה הפסיקה את ייצוא הנפט להולנד, יוון, צרפת, פורטוגל, ספרד ואיטליה. אך זמן קצר אחרי הפרסום הכחיש שר האנרגיה את הידיעה. האיחוד האירופי קונה 20% מהנפט האירני אבל בטהרן אומרים היום, ואמרו כבר בעבר, שחרם אירופי לא יגרום למשבר בשוק בטהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת