מסתמן: 2014 - השנה החמה בהיסטוריה

מומחים מזהירים מהשלכות נתוני מחקר חדש על ההתחממות הגלובאלית שהתקבלו מכל העולם ומפריכים הטענות כי המגמה נבלמה. "הזמן לא עומד לצדנו", אומר מזכיר ארגון האו"ם שמנתח את הנתונים שאסף ארגון המטאורולוגים העולמי. "חשוב שכולם יידעו שצריך לקבל החלטות – ובמהירות"

העולם מתחמם במהירות (רויטרס)

למרות ההרגעות, הכדור ממשיך להתחמם: סוכנות האו"ם שחוקרת ועוקבת אחרי שינויי מזג האוויר מתכנסת בג'נווה שבשוויץ כדי לפרסם את מסקנות המחקר שערך ארגון המטאורולוגים העולמי בנוגע להתחממות הגלובאלית. המומחים דוחים את הטענות שהושמעו לאחרונה, שלפיהן ההתחממות נבלמה, וטוענים שההפך הוא הנכון. לדבריהם, 2014 מסתמנת כשנה החמה ביותר מאז התחילו למדוד את הטמפרטורות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מומחי ארגון המטאורולוגים העולמי (WMO) טוענים שהממוצע של הטמפרטורות בחודשים ינואר עד אוקטובר 2014 גבוהות מהממוצע ב-0.57 מעלות צלזיוס, מספר דומה לזה שנמדד בשנה החמה ביותר עד כה - 2010.

לפי הנתונים שהוצגו, טמפרטורות מי האוקיאנוסים גבוהות מכל שנה שנמדדה והטמפרטורות באזורים היבשתיים הגיעו למקום הרביעי מאז שהחלו למדוד במאה ה-19.

"הזמן לא עומד לצדנו", אמר מזכיר הארגון מייקל ג'רארד, כשהציג את הנתונים. "העולם מתחמם מהר יותר ממה שסברנו עד היום. בשנים הקרובות אנו עשויים לראות עלייה של שתי מעלות בממוצע ברחבי העולם. זו בשורה לנציגים שמטפלים בנושא, וחשוב שכולם יידעו שצריך לקבל החלטות - ובמהירות".

את המסר שלו שלח ג'רארד לבירת פרו - לימה, שם מתכנסים נציגים מ-190 מדינות ומנסים לנסח אמנה בין לאומית. על פי הדיווחים, יש הבדלים עצומים בגישה בין המדינות המתפתחות למדינות המפותחות, שמאוד מקשים על ניסוח אמנה שתחייב את העולם כולו. 

למרות זאת, הסכם בין סין וארצות הברית, שנחתם בחודש שעבר, מספק תקווה למומחים שמזהירים מעוד ועוד אסונות אקולוגיים בשל ההתחממות.