אירן: "אם נרגיש מאויימים - נתקוף ראשונים"

בעוד האמריקנים לוחצים על ישראל שזה לא הזמן לפעולה צבאית נגד הרפובליקה האיסלאמית, באירן משחררים הצהרות לוחמניות במיוחד. סגן הרמטכ"ל האירני מצהיר היום כי אם אירן תחוש מאויימת, לא יהיה בכוונתה להמתין - והיא תפעל ראשונה נגד ישרא. במקביל: נמשך תמרון הגנה על מתקני הגרעין

האיומים של הרפובליקה האסלאמית מחריפים: סגן הרמטכ"ל האירני, מוחמד חיג'אזי, מזהיר היום את המערב כי במידה ואירן תחוש מאויימת אין בכוונתה להמתין לפעולה צבאית נגדה - ועשויה לפעול ראשונה.

על פי דבריו שפורסמו בסוכנות הידיעות "רויטרס", אירן מתכוונת לנקוט צעדים מוקדמים נגד אויביה, במידה שתחוש שהאינטרסים הלאומיים שלה יוצבו בסכנה. "האסטרטגיה שלנו אומרת עכשיו שאם נחוש שהאויבים שלנו רוצים לסכן את האינטרסים הלאומיים ולהעמיד אותנו במצב שכזה - נפעל מיד מבלי להמתין שהם יעשו זאת ראשונים", אמר חיג'אזי.

במקביל, ממשיכה אירן בקשות העורף בכל הנוגע לתכנית הגרעין שלה. דובר משרד החוץ ראמין מהמנפרסט אמר היום כי הרפובליקה האסלאמית כי נושא זכותה הגרעינית של אירן כלל ניתן לדיון מול הקהילה הבינלאומית. זאת ועוד, אמר כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית המבקרים בימים אלו באירן לא יורשו להיכנס למתקני גרעין אירניים.

בימים האחרונים נראה כי רוחות המלחמה באזור מנשבות חזק מאי פעם. בעוד האמריקנים שולחים לישראל רכבת אווירית של בכירים בניסיון לשכנעה שזה לא הזמן לצאת לפעולה צבאית באירן, ברפובליקה האסלאמית ממשיכים לעשות שרירים. כוחות "משמרות המהפכה" פתחו שלשום בתמרון רחב היקף בשם "זריחה", במסגרתו יתורגלו מערכי המגננה על אתרי רגישים ומרכזיים ברפובליקה האסלאמית - ובהם גם מתקני הגרעין.

"אמצעי לחימה חדישים ומערכות טילים מתקדמות"

מפקד הכוחות הקרקעיים של משמרות המהפכה, מוחמד פאקפור, אמר כי התרגיל מתרחש בסמוך לעיר יאזד במרכז המדינה, וכולל ניסיון ב"אמצעי לחימה חדישים ומערכות טילים מתקדמות".

התרגיל שנערך בימים אלו הוא חלק מסדרת תרגילים צבאיים רחבי היקף שנערכים באירן בשבועות האחרונים. לפני כחודש נערכו תמרונים דומים של חילות הים והאוויר האירניים, וכן בסמוך למיצרי הורמוז. באחד התמרונים, תורגלו גם לכידתם של טייסי אויב שייפלו בתקיפה על אירן.

"בעוד האויב מאיים עלינו, אנחנו רוצים להראות שיש לנו כוח", אמר במהלך התרגיל מפקד "משמרות המהפכה", הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי. "אנחנו מעוניינים להראות שאנו שומרים על האזור, לרבות מיצרי הורמוז".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת