תמונות נדירות: מפל המים הפך ל"מפל אש"

מדי שנה בחודש פברואר יוצאים צלמי הטבע המובילים בעולם לפארק יוסמיטי שבקליפורניה כדי לנסות לתעד את הרגעים הספורים - רגע לפני שהשמש שוקעת, כשאין עננים וזווית האור נכונה - שבהם המפל "זנב הסוס" נצבע אדום בוער. השנה הם גם הצליחו

צלמי טבע בעולם כולו ממתינים לרגע הזה בדיוק, שבו פעם בשנה בחודש פברואר השמש וכדור הארץ נמצאים בזווית הנכונה כדי ליצור את התופעה המדהימה: "מפל אש" בפארק יוסמיטי שבקליפורניה, ארצות הברית.

בכל שנה יותר ויותר צלמים מגיעים לפארק הלאומי יוסמיטי בימי החורף הקרים, כדי לתעד את המפל שזכה לכינוי "זנב הסוס", הנופל מגובה 457 מטרים אל הצוק "אל קפטן" והופך, למראית עין ולכמה רגעים ספורים, ל"מפל של אש".

הראשון שעשה זאת הוא צלם הטבע הנודע, גלן רוול, שצילם את מפל האש בפעם הראשונה בפברואר 1973. "זנב הסוס הוא מפל שנמצא במצב כל כך ייחודי, אני לא מכיר אף מפל אחר על פני כדור הארץ שבו מתרחשת התופעה הזו", אמר מייקל פריי שכתב וצילם את מרבית הספר "מדריך הצילום לפארק יוסמיטי".

בספרו מסביר פריי כי רוב המפלים נמצאים בקניונים או באזורים שמסתירים את אור השמש, אולם התנאים הגיאוגרפים הייחודיים בפארק הופכים את המפל הזה ל"מפל מופלא".

אשליית המפל הבוער מתרחשת כשהשמש ניצבת בקצה הרקיע, ואז אורה המעומעם והאדמדם משתקף על סלע הגרניט שמאחורי המפל ויוצר את השתקפות צבע האש, בעוד קרני האור פוגעות במי המפל.

"אם אתה תופס אותו ברגע הנכון, המפל נצבע בצבע זהוב מדהים או אדום - כתום", מסביר פריי. "הדבר הכי חשוב הוא שהרקיע בכיוון דרום-מערב יהיה נקי מעננים, בימי פברואר זה לא קורה יותר מדי". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת