בכיר אמריקני: חשש שאירן מעוניינת בהסלמה צבאית

שתי ספינות קרב של משמרות המהפכה עגנו בנמל טרטוס, בצעד שהוגדר על ידי בכיר בטהרן כ"אזהרה ברורה לארצות הברית כדי שזו תימנע מהתערבות צבאית בסוריה". באירן התרברבו: "הציוניים מודאגים מהמהלך"

כלי שיט אירניים. ארכיון (רויטרס)

אחרי האיום להפסיק למכור נפט לבריטניה ולצרפת, ממשיכים השלטונות בטהרן להתריס בקהילה הבינלאומית. על רקע המשך מרחץ הדמים בניסיונו של בשאר אסד לדכא את המחאה בארצו, עגנו היום שתי ספינות מלחמה אירניות בנמל טרטוס שבסוריה.

המהלך עורר הערב דאגה בוושינגטון, ובריאיון לעיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון אמר בכיר במחלקת המדינה כי ארצות הברית מוטרדת ממעשיה של אירן ורואה בכך הסלמה של המצב בסוריה. כך דווח ברשת ב'. אותו הבכיר הביע חשש כי בטהרן מעוניינים להסלים את המתיחות כדי לכדי עימות צבאי.

באירן מיהרו להתרברב בהגעת ספינות הקרב אל עיר הנמל הסורית. סוכנות הידיעות "מאהר" הפועלת ברפובליקה האיסלאמית דיווחה כי הצבת כלי השיט "עוררה דאגה רבה בקרב הכוחות הציוניים".

סגן יו"ר המועצה לביטחון לאומי בטהרן, חוסיין אברהימי, אמר כי נוכחותם של הכוחות הימיים האירניים במים הסוריים מהווה "אזהרה ברורה לארצות הברית כדי שזו תימנע מהתערבות צבאית בסוריה".

על רקע ההתפתחויות, נמשכה גם בסוף השבוע האחרון האלימות הקשה בסוריה. בשבת פתחו חייליו של אסד באש חיה לעבר משתתפי הלוויה וגרמו למות אחד מהם. לפי נתוני ארגוני זכויות אדם, ב-11 החודשים שלאורכם מטלטלת המחאה נגד אסד את סוריה נהרגו מאש כוחותיו של הנשיא יותר מ-7,000 אזרחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק