שר החוץ הבריטי: תקיפה ישראלית באירן תהיה צעד לא נבון

האפשרות של תקיפה ישראלית באירן מטרידה את מדינות המערב, שממשיכות לשגר מסרים נגד מהלך כזה: שר החוץ הבריטי ויליאם הייג מצטרף לדברים שאמר גנרל ארה"ב בניסיון להניא את ישראל מלשקול פעולה צבאית נגד הגרעין האירני

הייג: נגד פעולה צבאית באירן מצד ישראל (חדשות 2)

מסר נוסף לישראל שלא לתקוף באירן - הפעם מכיוון בריטניה: שר החוץ הבריטי ויליאם הייג מזהיר את ישראל לא לנקוט פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין באירן ומכנה אפשרות כזו: "צעד לא נבון".

על רקע ההתעסקות בכלי התקשורת בעולם כולו באפשרות שישראל תתקוף את אירן בחודשים הקרובים, הייג מתעקש על כך שיש לתת הזדמנות לסנקציות הכלכליות להשפיע על טהרן ולגרום לה לזנוח את שאיפותיה הגרעיניות. בריאיון ל-BBC חזר הייג על עמדתו והדגיש כי תקיפה באירן עלולה להביא למלחמה קרה במזרח התיכון.  

לצד אזהרה ששיגר, אמר הייג כי האפשרות עדיין על השולחן. "אני לא חושב שמתקפה ישראלית על אירן היא צעד חכם מבחינתה של ישראל כרגע", אמר והוסיף כי "אני חושב שישראל, כמו כל מדינה אחרת בעולם, צריכה לתת סיכוי לגישת הסנקציות הכלכליות החמורות שאימצנו נגד אירן ולתת סיכוי למשא ומתן עמה. זה מה שאנחנו צריכים כדי להצליח".

דבריו של הייג מצטרפים להתבטאויות שנשמעו ביממה האחרונה מכיוונו של ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, גנרל מרטין דמפסי. לדבריו, "תקיפה ישראלית באירן תהיה "מערערת יציבות. זה לא זהיר בשלב זה להחליט לתקוף באירן", ציין בריאיון לפריד זכריה ברשת  CNN. "הממשל בטוח שהישראלים מבינים את הדאגות שלנו. תקיפה בנקודת הזמן הזו תהיה מערערת ולא תשיג את המטרות ארוכות הטווח (של ישראל)".

מנגד, ציין רמטכ"ל צבא ארה"ב כי אינו אומר שממשל אובמה הצליח לשכנע את הישראלים שנקודת המבט שלו היא הנכונה והדגיש כי אינו יכול לומר שמקבלי ההחלטות בישראל פועלים באופן שבו גורמי הממשל בוושינגטון ייעצו להם. דמפסי הוסיף כי הסנקציות הכלכליות והלחץ הבינלאומי על אירן מתחילים "להשיג אפקט", אולם סירב לפרט עוד בנושא. "אנחנו בדעה שאירן היא 'שחקן' רציונלי. אנחנו גם יודעים, או מאמינים שאנחנו יודעים, שהמשטר האירני עדיין לא החליט לפתח נשק גרעיני", לדברי הרמטכ"ל האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת