אירן: "לא נמכור נפט לבריטניה וצרפת"

שוב - איום אירני? דובר משרד הנפט בטהרן אמר היום שאירן מפסיקה את ייצוא הנפט לצרפת ולבריטניה. ידיעה דומה יצאה מאירן לפני שבוע, אך אז הנהגת הרפובליקה האסלאמית הכחישה. האיחוד האירופי הכריז לפני מספר שבועות שיפסיק לייבא את הנפט האירני בתחילת יולי 2012

אחמדינג'אד. ארכיון (חדשות 2)

שר הנפט האירני הודיע היום שעוד לפני כניסת הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית לתוקפן, תפסיק טהרן למכור נפט לחברות צרפתיות ובריטיות. "ייצוא של נפט גולמי לחברות צרפתיות ובריטיות נעצר", אמר אליריזה ניקזאד, דוברו של השר. "אנחנו נמכור את הנפט שלנו ללקוחות אחרים".

ההודעה מאירן מגיעה אחרי שמדינות החברות באיחוד האירופי הודיעו לפני מספר שבועות על סנקציות שכוללות הפסקת קניית נפט מאירן - החל מחודש יולי הקרוב. הסנקציות נועדו ללחוץ על אירן שתפסיק את תהליך העשרת האורניום והמירוץ אחרי פצצה גרעינית.

החרם האירופי לא ישבור את השוק באירן

אירן מתעקשת וטוענת שתכנית הגרעין שלה נועדה למטרות שלום, אבל הדעות בישראל ובמערב המבוססות על דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קובעות שאירן ביצעה ניסויים "רלוונטיים לפיתוחים פצצות גרעיניות".

בשבוע שעבר דיווחו בתקשורת האירנית כי המדינה הפסיקה את ייצוא הנפט להולנד, יוון, צרפת, פורטוגל, ספרד ואיטליה. אך זמן קצר אחרי הפרסום הכחיש שר האנרגיה את הידיעה. האיחוד האירופי קונה 20% מהנפט האירני אבל בטהרן אומרים היום, ואמרו כבר בעב,  שחרם אירופי לא יגרום למשבר בשוק בטהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת