הילד בן ה-4 שנרפא מכוויות קשות ב"טיפול קסם"

הוריו של זד בן ה-4 מבריטניה היו בטוחים שהתה הרותח שנשפך עליו ישאיר צלקות מכוערות על גופו לכל ימי חייו. אלא שטיפול חדשני "ניקה" כמעט לחלוטין את חזהו ובטנו של זד הקטן, שנותרו כמעט ללא סימן. איך? באמצעות התזת תאי עור בריאים על האזור הפגוע. " מדהים לראות אותו כל כך שמח וכל כך בריא", אומרת אמו המאושרת

קשה להאמין שלפני ארבעה חודשים בלבד סבל זד מריק בן ה-4 מכוויות חמורות בדרגה שתיים, משום שהיום בקושי ניתן לראות את הסימנים על גופו.

זה התחיל בכוס תה רותח שנשפכה עליו והותירה סימני כוויה נוראיים. זד הקטן הובהל לבית החולים, שם קבעו הרופאים כי הוא סובל מכוויות בדרגה שתיים בחזהו ובבטנו. טיפול רגיל היה כולל השתלות עור וניתוחים פלסטיים שייערכו כל מספר שנים, וגם במקרה הזה בתום תהליך הריפוי עדיין היו נותרות צלקות מכוערות על גופו של הילד.

אולם במקביל, הציעו הרופאים להוריו של זד ניתוח ניסויי חדשני: חלק מתאי העור הבריאים שלו "יותזו" בצורת ספריי על הכוויות. ההורים הסכימו, ולמרבה התדהמה - בתוך שבועות ספורים הילד החלים לחלוטין.

"חשבתי שהוא יסבול מצלקות למשך כל חייו", אומרת אימו של זד. "לראות אותו עכשיו עם חזה נקי לחלוטין זה פשוט פנטסטי. זה מדהים לראות אותו כל כך שמח וכל כך בריא - ובעיקר עם עתיד מבטיח".

תהליך פשוט ומהיר אבל יקר

תהליך הניתוח הוא פשוט ומהיר. מנתח מסיר תאי עור בריאים בגודל וממיקום דומה לאלו הפגועים, ומשם הם עוברים ליחידת עיבוד שהופכת את התאים לנוזל. בשלב הבא התאים הפגועים מוסרים מהעור והנוזל מותז על הגוף. התוצאה: התאים שהותזו מתחילים להתרבות ועור חדש מתחיל להתפתח. הרופאים מסבירים כי כעבור כשבוע, פיסת עור בריא בגודל של שני סנטימטרים מרובעים מספיקה כדי לטפל באזור פגוע בגודל של דף A4.

זד בן ה-4 קיבל את הטיפול במחלקת העור של בית החולים בוויקפילד, בריטניה, אבל אחד המחסומים שמונעים את הגעת הטיפול הזה לציבור רחב יותר הוא המחיר: 5,000 פאונד למטופל (קרוב ל-30 אלף שקל).

"כאשר אנחנו מטפלים בחולה בשיטה הזו, החולה מחלים ומטופל וזה סוף הסיפור", הסביר ד"ר ג'רמי רולינגס, אחד הרופאים שטיפלו בילד. "במקרים אחרים, החולה עשוי להזדקק לטיפולים נוספים כמו השתלות עור וניתוחים, כך שכאשר מדברים על מחיר, לאורך זמן הטיפול החדש חוסך כסף".

פריצת הדרך בתהליך החלמתו של זד הקטן, לצד מטופלים אחרים, עשויה לגרום בסופו של דבר לשימוש בשיטה הזו גם בניתוחים אחרים, כדי שפחות חולים יסבלו מצלקות ארוכות טווח.