זעם בארה"ב: שוב - שוטר לבן לא יואשם בהרג אדם שחור

שבוע לאחר ההחלטה שלא להעמיד לדין את השוטר שירה למוות בנער השחור מייקל בראון באוגוסט, סערה דומה מאיימת להצית את הרוחות במדינה: המונים הפגינו נגד ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד שוטר לבן שחנק למוות אדם שחור בניו יורק. התובע הכללי כבר הודיע כי יבחן את ההחלטה, אך הדבר לא מרגיע את המפגינים: "משטרה גזענית"

מאות מפגינים יצאו הלילה (חמישי) לרחובות ארצות הברית ומחו על ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד שוטר שהרג אזרח אפרו-אמריקני לאחר שחנק אותו במהלך ניסיון לעצרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע שמאיים להצית מחדש את המהומות הגזעיות בארצות הברית התרחש ביולי האחרון, אז שוטר לבן חנק את אריק גארנר, לאחר שחשד כי הוא מוכר סיגריות בניגוד לחוק. תוך זמן קצר מת גארנר, אך מותו סווג על ידי המשטרה תחילה כהתאבדות ורק אחרי כמה חקירות עלה החשד כי מת מידי השוטר.

ההפגנה הגדולה ביותר נרשמה אמש בניו יורק, שם התקהלו מפגינים במספר מוקדים ברחבי מנהטן, כולל כיכר טיימס וכיכר יוניון. הפגנות נוספות התקיימו גם בוושינגטון, בפילדלפיה ובקליפורניה. המפגינים הרבים קראו לצדק עבור אריק גארנר וכינו את המשטרה "גזענית".

"המאבק רק החל, נחושים להשיג צדק"

מפגינים אחרים נשאו שלטים עליהם נכתב "פרגוסון היא בכל מקום", כשהם מתייחסים להרג הנער האפרו-אמריקני מייקל בראון בחודש אוגוסט - המקרה שהחל את גל המחאה הגזעית בארצות הברית, וששב לכותרות בשבועות האחרונים בעקבות ההחלטה שלא להגיש כתב אישום נגד השוטר הלבן גם במקרה זה.

"המאבק לא נגמר, הוא רק החל", אמרה אלמנתו של גארנר. "אני נחושה להשיג צדק למען בעלי מפני שהוא לא היה צריך למות בדרך הזו. הוא היה אמור להיות איתנו ולחגוג את חג המולד עם ילדיו ונכדיו, אבל הוא לא יכול מפני ששוטר עשה טעות. אך מותו של בעלי לא יהיה לשווא".

את התנגדות המפגינים להחלטת חבר המושבעים שלא להגיש כתב אישום נגד השוטר חיזקה הודעתו של התובע הכללי בארצות הברית, אריק הולדר, שהצהיר כי משרדו חוקר בעצמו את הפרשה ששופכת שמן למדורה הגזעית הבוערת ממילא.