ארה"ב והאיחוד האירופי: "ייתכן מו"מ מחודש עם אירן"

למרות הסיור המתוקשר שערך אחמדינג'אד במתקן הגרעיני בטהרן השבוע, מביעות הערב שרות החוץ של האיחוד האירופי וארה"ב אופטימיות באשר לחידוש השיחות עם אירן. הסיבה: מכתב ששלחו נציגי ממשל בטהרן עם "יוזמות חדשות"

אשטון וקלינטון, היום (AP)

ארה"ב והאיחוד האירופי מביעים אופטימיות זהירה הערב לגבי התחזיות שאירן עשויה להיות מוכנה לדון מחדש עם המערב, אך הדגישו שכל מו"מ חייב להיות סביב נושא הגרעין האירני. זאת, למרות הכרזותיו האחרונות של אחמדינג'אד בנושא וטקס טעינת מוטות הדלק הגרעיני בו נכח השבוע.

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון ושרת החוץ של האיחוד האירופי קת'רין אשטון אמרו לכתבים כי פנייתה האחרונה של הרפובליקה האסלאמית לאשטון, עשוי לסמן התקדמות במצב.

"אנו סבורים כי מדובר בצעד חשוב ואנו מברכים עליו", אמרה קלינטון בפגישה בין השתיים. היא הדגישה שהמעצמות עדיין בוחנות את תשובתם לטהרן, אשר הציעה כאמור לשוב ולשוחח עם המערב.

אירן: "יוזמות חדשות" למו"מ

אשטון אמרה שהמכתב הראה "פוטנציאל אפשרי שאירן עשויה להיות מוכנה לפתוח בשיחות".

לפי נוסח המכתב, שאת תוכנו חשפה אתמול סוכנות הידיעות "רויטרס", בטהרן כתבו כי לממשל יש "יוזמות חדשות" לשים על שולחן המשא ומתן. עם זאת, המכתב הקצר לא כלל הצעות ספציפיות והותיר סימן שאלה לגבי נכונותה של אירן להיכנס לשיחות בנושא הגרעין.

"אנחנו חייבים להיות בטוחים שאם אנחנו צועדים עם זה קדימה, עלינו לראות גם מאמץ מצידה של אירן להגיע לשולחן, ולעבוד עד שאנו מגיעים לתוצאה", אמרה קלינטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת