אירן מאיימת: "צעדים פזיזים יביאו לאבידות קשות"

שעות לאחר שנשיא אירן הציג את ההתקדמות בתכנית הגרעין, שבה טהרן לאיים על המערב ולהזהיר מפני תקיפה. "ארה"ב ובנות בריתה מהמערב לא מסוגלות לבצע מבצע כלשהו נגד אירן", אמר דובר משרד החוץ והוסיף: "ישראל מבצעת פעולות טרור, ואז מאשימה את טהרן". ארה"ב בתגובה: "אירן מנסה להסיט את תשומת הלב מהסנקציות"

טהרן ממשיכה להתחמק מאחריות לפיגועים נגד יעדים ישראלים בחול, ושבה לשגר איומים לעבר המערב. דובר משרד החוץ האירני הזהיר הלילה את ארה"ב ובנות בריתה: "צעדים פזיזים יביאו לאבידות קשות".

"ארה"ב ובנות בריתה מהמערב לא מסוגלות לבצע מבצע כלשהו נגד אירן", אמר הדובר ראמין מהמנפרסט וחיזק את דבריו של הנשיא אחמדינג'אד בטקס לזכר מדעני הגרעין שחוסלו במדינה: "כל תגובה נמהרת ובלתי אחראית תוביל לאבידות קשות".

דובר משרד החוץ הוסיף כי ההגמוניה העולמית נגד הרפובליקה האיסלאמית נובעת למעשה "מההשפעה הרבה" שיש לאירן על הפוליטיקה העולמית. בנוסף התייחס להאשמות לפיהן טהרן עומדת מאחורי גל הפיגועים האחרון בעולם: "ישראל מבצעת פעולות טרור, ואז מאשימה את טהרן כדי להסיט את דעת הקהל".

ארה"ב: אין חדש בצעדים האירניים

לטענת משרד החוץ בטהרן, הדיווחים הכוזבים שמפיצה ישראל אודות תכנית הגרעין האירנית ויצירת אווירה שלילית בנוגע למצב זכויות האדם במדינה - הם שגורמים לפעולות טרור באירן.

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ויקטוריה נולנד, אמרה בתגובה להתבטאויות האחרונות מצד בכירים אירנים אודות התקדמות תכנית הגרעין, כי צעדי אירן אינם חדשים ואינם מרשימים. נולנד הוסיפה כי לדעתה "ההנהגה באירן מפריזה בהודעותיה".

לטענת גורמים בבית הלבן, אירן מנסה להסיט את תשומת הלב מהפגיעה שצפויה לה בעקבות הסנקציות שאושרו נגדה.

אירן חשפה דור חדש של צנטריפוגות

אירן חשפה היום התקדמות משמעותית בתכנית הגרעין שלה - דור חדש של צנטריפוגות וכן ייצור עצמי של מוטות דלק גרעיני לכורים, שני מהלכים המסמנים האצה בתכנית הגרעינית ובנחישות של האירנים לפתח פצצה. ואם זה לא מספיק, הרי שבתגובה לחרם הנפט שהכריזו מדינות האיחוד האירופי על אירן – טהרן מכריזה היום על חרם נגדי, שבמסגרתו תפסיק למכור נפט לשש מדינות באירופה: צרפת, הולנד, יוון, פורטוגל, ספרד, ואיטליה.

מי שהוביל את "מסע יחסי הציבור" של האירנים היום הוא כמובן הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, שביקר בעצמו בכור המחקר בטהרן וצפה בהכנסת מוטות הדלק הגרעיני. לאחר מכן נאם אחמדינג'אד בכור בטהרן בפני בכירי המשטר, מדעני תעשיית הגרעין האירנית וגם בני משפחותיהם של מדעני הגרעין שחוסלו. 

הנשיא האירני תקף בנאומו את מדינות המערב: "לא תוכלו להפסיק את התקדמותנו. אנחנו יודעים שאתם מפחדים וכי ציידתם את שכנותינו בנשק, ההיסטוריה תשפוט אתכם. העם האירני ימצא את דרכו, אבל עליכם להפסיק במדיניות הזאת".

"אתם צריכים להקשיב לקולות מהעם שלכם, הקוראים שלא להתערב", הדגיש אחמדינג'אד והוסיף: "אל תסתירו את מימדי הפשיעה שאתם עושים. אתם מנסים ליצור אשליות, כדי לחפות על החולשה העצומה שלכם. העם האירני מצא את דרכו, הדרך שהגדירו השהידים שלנו. משפחתו של אחד המדענים שנהרגו אמרה זאת במשפט פשוט - המשיכו ובצעו את המורשת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת