אחמדינג'אד: "פחדנים, הפסיקו לפגוע במדענים שלנו"

אחרי שצפה בהכנסת מוטות הדלק הגרעיניים בכור המחקר בטהרן, האשים נשיא אירן אחמדינג'אד את העולם כולו בנאום תוקפני: "אתם יכולים להרוג מאות מיליונים, אם נפסיק את תוכנית הגרעין - תמצאו תירוץ אחר לפגוע בנו". מוקדם יותר הודיעה טהרן על האצה משמעותית בתכנית הגרעין: דור חדש של צנטריפוגות ויצור עצמי של מוטות דלק

אירן חושפת היום התקדמות משמעותית בתכנית הגרעין שלה - דור חדש של צנטריפוגות וכן ייצור עצמי של מוטות דלק גרעיני לכורים, שני מהלכים המסמנים האצה בתכנית הגרעינית ובנחישות של האירנים לפתח פצצה. ואם זה לא מספיק, הרי שבתגובה לחרם הנפט שהכריזו מדינות האיחוד האירופי על אירן – טהרן מכריזה היום על חרם נגדי, שבמסגרתו תפסיק למכור נפט לשש מדינות באירופה: צרפת, הולנד, יוון, פורטוגל, ספרד, ואיטליה.

מי שהוביל את "מסע יחסי הציבור" של האירנים היום הוא כמובן הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, שביקר בעצמו בכור המחקר בטהרן וצפה בהכנסת מוטות הדלק הגרעיני. לאחר מכן נאם אחמדינג'אד בכור בטהרן בפני בכירי המשטר, מדעני תעשיית הגרעין האירנית וגם בני משפחותיהם של מדעני הגרעין שחוסלו. את הטקס העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

הנשיא האירני תקף בנאומו את מדינות המערב: "לא תוכלו להפסיק את התקדמותנו. אנחנו יודעים שאתם מפחדים וכי ציידתם את שכנותינו בנשק, ההיסטוריה תשפוט אתכם. העם האירני ימצא את דרכו, אבל עליכם להפסיק במדיניות הזאת".

"אתם צריכים להקשיב לקולות מהעם שלכם, הקוראים שלא להתערב", הדגיש אחמדינג'אד והוסיף: "אל תסתירו את מימדי הפשיעה שאתם עושים. אתם מנסים ליצור אשליות, כדי לחפות על החולשה העצומה שלכם. העם האירני מצא את דרכו, הדרך שהגדירו השהידים שלנו. משפחתו של אחד המדענים שנהרגו אמרה זאת במשפט פשוט - המשיכו ובצעו את המורשת".

"מדובר במכון מחקר שמטרתו להתמודד עם בעיות רפואיות"

הנשיא האירני ציין: "כולם זוכרים שלפני שנתיים, או שנתיים וחצי שלחנו איגרת לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בטענה שמכון המחקר הגרעיני מוכן לבדיקה. כל מי שפועל בו עושה זאת לפי אמנות והסכמים בינלאומיים. כמה מדינות התערבו, סיפקו לנו דלק והעשירו עבורנו דלק. אבל מדובר כאן במכון מחקר, בכור שהוא לצורכי מחקר. הכל נעשה למטרות רפואיות - להתמודד עם מחלות".

"המערב פרסם אזהרות נגדנו, והם עדיין מתכוונים להשתמש ברצונה של אירן ובשאיפות שלה כעילה למלחמה נגדה, אך הם לא יפסיקו את פעילות המדע שלנו", אמר הנשיא האירני והוסיף: "בשנה שעברה כבר אמרנו להם שאם לא יתנו לנו דלק, נעשיר אותו באופן עצמאי. זו הייתה פעולה קשה במישור הטכנולוגי והטכני. עכשיו אני יכול לבשר שניתן להשתמש בדלק הזה".

"אתם יכולים להרוג מאות מיליונים. אם נניח בצד את תוכנית הגרעין אתם תמצאו תירוץ אחר לפגוע בנו. אם אתם רוצים להשמיד את העם האירני תעשו זאת, אל תתחבאו מאחורי סיסמאות", קרא למנהיגי המערב ופנה למדענים האירנים: "אני לא רוצה להמעיט ממה שעשיתם עד כה, אך אתם מסוגלים להרבה יותר".

"אנחנו שומרים על מדעני הגרעין שלנו, אך על המערב לדעת שאיננו חוששים מפעולות החיסול הללו, אנו משפחה אחת, עובדים יחד ופועלים יחד. המשפחה הזו קשורה גם למימון, לפיתוח ולהתקדמות", אמר אחמדינג'אד.

אירן הודיעה: הצלחנו לייצר מוטות דלק

מוקדם יותר הודיעה טהרן כי הצליחה לייצר מוטות דלק באופן עצמאי. הייצור צפוי לרדת אל מתחת לאדמה. מדען אירני אמר במהלך האירוע, כי "התחלנו לפעול באופן עצמאי - זהו השלב הכי קשה טכנולוגית". נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד פנה למדענים והודה להם: "לא היינו יכולים לעשות זאת בלעדיכם".

רוסיה הביעה דאגה מההתקדמות של אירן בפיתוח הגרעין, אולם אמרה כי "אין ראיות לכך שמדובר בגרעין למטרות צבאיות".

בקהילה הבינלאומית מביעים דאגה נוכח האיומים של טהרן. אתמול חלפה נושאת המטוסים של הצי האמריקני - הא' לינקולן במיצרי הורמוז, כדי להבהיר למשטר האירני שלמערב אין כוונה לתת לאירן לעשות ככל העולה על רוחה באזור המפרץ העשיר בנפט, המפרץ שעכשיו מתחמש בגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת