דיווחים באירן: עצורים במהומות נגד המשטר ברחבי המדינה

שנתיים וחצי חלפו מאירועי הדמים בטענה לזיוף בבחירות, ואמש, ככל הנראה ברוח אירועי "האביב הערבי", יצאו מאות מפגיני אופוזיציה להפגין בערים רבות ברחבי הרפובליקה האסלאמית בדרישה לשינוי. דיווחים: כוחות הביטחון פיזרו ההפגנות בגז מדמיע, באלות ובמעצרים. בעולם ציינו את יום השנה למהפכה האסלאמית באירועי זיכרון

המהומות באירן, יוני 2009 (רויטרס)

סנוניות ראשונות של "אביב אירני"? כלי תקשורת ערביים ושל האופוזיציה האירנית מדווחים כי עימותים פרצו אמש בין מאות מפגינים לאנשי כוחות הביטחון במספר ערים ברפובליקה האסלאמית, בהפגנות אופוזיציה שאורגנו מראש. מרבית ההפגנות פוזרו בגז מדמיע ובאלות.

על פי הדיווחים, מרבית ההפגנות נערכו באזור כיכר "אזאדי" ורחוב ג'מאלזאדה בטהרן. "מפגינים רבים נעצרו", דווח עוד. בין היתר, נערכו הפגנות בערים אהוואז, שיראז, אספהאן, תבריז, משהד ואף בעיר קום. "המפגינים השמיעו סיסמאות נגד הדיכוי של המשטר ודרשו בשינוי מוחלט של הרפובליקה האסלאמית", דווח.

המפגינים הבעירו צמיגים ופחי זבל, הסירו כרזות עם תמונותיו של מנהיג המהפכה חומייני ושל המנהיג הרוחני עלי חמנאי , ודרשו לשחרר את שני מנהיגי "התנועה הירוקה" של האופוזיציה, מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי. עוד קראו המפגינים להחרים את הבחירות הצפויות למג'לס האירני, שתיערכנה בראשית חודש מרס.

גם בכירי המשטר חוששים

בשבועות האחרונים הופצו ברשת כרזות אלקטרוניות הקוראות להפגנות ענק נגד המשטר האירני ב-14 בפברואר, שלושה ימים לאחר ציון יום השנה לפרוץ המהפכה האסלאמית. כמדי שנה, ציינו בעצב קהילות הגולים האירנים ברחבי העולם את יום השנה לפרוץ המהפכה, בהדלקת נרות נשמה לזכר הקורבנות שנהרגו על ידי כוחות המשטר.

מדליקים נרות נשמה בקנדה, השבוע

באירן עדיין לא נשכחות מראות הדיכוי האלים והקשה של ההפגנות האלימות, שפרצו בחודש יוני 2009 על רקע הטענות בדבר שחיתות בבחירות לנשיאות. בדיכוי המחאה, שזכתה לכינוי "המהפכה הירוקה" על שם התנועה שעמדה במרכזה, נהרגו מאות בני אדם.

בידודה הגובר של אירן בזירה הבינלאומית, חשש הרחוב האירני מפני פעולה צבאית, חיסולים לאור יום של מדעני גרעין בכירים ומתיחות גואה בין הממסד הדתי למוסד הנשיאות - מעוררים חשש גם בקרב בכירי המשטר. לפני כחצי שנה צוטט שר המודיעין האירני חיידר מוסלהי כמי שמזהיר מפני פרוץ "אביב ערבי" באירן במהלך הבחירות למג'לס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת