אירן: "לווין הריגול צילם את מיצרי הורמוז"

רק לפני 5 ימים שוגר לווין הריגול האירני "נוויד" לחלל, והערב כבר מודיעה טהרן כי הוא סיפק תמונות ראשונות על המתרחש במיצרי הורמוז, אותם מאיימת אירן לסגור אם יוחרפו הסנקציות הכלכליות נגדה או אם תותקף. היבט נוסף לסיוע המודיעיני של תכנית החלל למשטר האייתולות

מיצרי הורמוז מהחלל. צילום ארכיון (רויטרס)

תכנית החלל האירנית מסייעת להיערכות למלחמה? טהרן הודיעה הערב כי לווין הריגול ששיגרה בסוף השבוע לחלל הצליח לספק תמונות ראשונות בזמן אמת של המתרחש במיצרי הורמוז.

"חרף תנאי מזג האוויר הקשים, הצליח הלווין להעביר את התמונות", הודיע מנהל פרוייקט הלווין, חוסיין בולנדי, והודה כי מדובר בפעם הראשונה שלווין אירני מצליח לתעד צילום מסוג זה.

ההודעה האירנית מגיעה על רקע איומי הרפובליקה האיסלאמית לסגור את מיצרי הורמוז, דרכם עוברים 40 אחוזים מכלל אספקת תצרוכת הנפט העולמית - זאת אם המערב יחריף את הסנקציות הכלכליות עליה.

ארה"ב מצידה מאיימת לבלום את ניסיונות סגירת המיצרים, אם אלו אכן יתרחשו, אולם נראה כי הלווין האירני שנשלח לחלל עשוי לסייע גם למשטר האייתולות גם במידע מודיעיני בזמן אמת על המתרחש באזור.

מצלם ממרחק 250-275 ק"מ מכדור הארץ

ביום שישי האחרון הודיעה אירן כי לרגל יום השנה ה-33 לציון המהפכה האיסלאמית, שיגרה לווין ריגול בשם "נוויד" (בשורה בפרסית). הלווין, ששוקל על פי הדיווחים כ-50 קילוגרמים בלבד, הוא בעל יכולות צילום במרחקים שבין 250-375 קילומטרים מכדור הארץ. האירנים מתגאים בכך שהלוויין תוכנן ונבנה בידי מדענים מקומיים בלבד.

נוויד הוא לוויין הצילום השלישי שאירן משגרת לחלל בשנים האחרונות. עם זאת, הלוויינים הקודמים לא שרדו זמן רב והתרסקו אל הקרקע לאחר כחודש ימים בלבד.

תכנית הגרעין האירנית מדאיגה את המערב לא בגלל יכולות הריגול המתקדמות שלה, אלא בעיקר משום שהמשגרים שאיתה מטיסים את הלוויינים לחלל יכולים לשמש גם על מנת לשגר טילים ארוכי טווח.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת