בשיא גל הקור הקטלני: אירופה עלולה להישאר בלי גז

לפי הכותרות בעיתוני אירופה, יש עוד כמה שבועות של קור מקפיא בדרך ליבשת. הרשויות במזרח אירופה מחפשות בכל בוקר את חסרי הבית שקפאו בצדי הדרכים במהלך הלילה ובחופי יוון, ספרד ואיטליה לא הרגישו קור כזה יותר מחמישים שנה. ואם זה לא מספיק, עכשיו הכריזה ענקית הגז "גאזפרום" על קשיים משלה

לונדון בלבן (רויטרס)

ברחבי אירופה ממשיכים לספור את הקורבנות ומעריכים את נזקי גל הקור הקיצוני ששוטף את היבשת. עד כה מתו כ-300 בני אדם סביב היבשת. עשרות אלפים נותרו מנותקים, לעיתים ללא חשמל. שדות תעופה רבים סובלים מעיכובים וביטולים רבים.

אוקראינה היא המדינה שספגה עד כה הכי הרבה נפגעים בנפש. לפחות 122 בני אדם מתו בקור, רבים מהם פשוט קפאו ברחובות הערים כאשר הטמפרטורות מגיעות ל-40 מתחת האפס. הרשויות באוקראינה, בפולין וברומניה הקימו בימים האחרונים מקלטים מיוחדים לחסרי בית, שככל הנראה הצילו את חייהם של אלפים במזרח אירופה.

בשדות תעופה רבים הופסקה הפעילות, באחרים התנהלה פעילות חלקית בלבד. שדה התעופה הבינלאומי העסוק והגדול בעולם, "הית'רו" שבלונדון, ביטל אמש 30% מהטיסות בגלל הערפל הקפוא והתנאים הקשים. גם בשדה התעופה סחיפול שבאמסטרדם בוטלו עשרות טיסות.

"לא ראינו דבר כזה מאז 1954"

באיטליה, תושבי חבל לאציו באזור הבירה רומא, מודדים יותר ממטר של שלג. בכפרים ויישובים קטנים הופסקה אספקת החשמל ודרכי הגישה נחסמו בשל השלג הכבד. "אנחנו לא מוכנים לזה, לא ראינו דבר כזה מאז 1954", אמר ג'אנלוקה פינארי, אחד מעובדי הקולוסיאום ברומא שנצבע בימים האחרונים בלבן נדיר. הטלוויזיה האיטלקית מראה תמונות של קרח מתנפץ על הנמל בוונציה ואגם לוגאנו שקפא.

בעוד אירופה נאבקת כדי להתמודד עם מזג האוויר הקיצוני ובחלק מכותרות העיתונים הבריטים חוזים עוד מספר שבועות לא קלים, ספקית הגז הגדולה באירופה, הענקית הרוסייה "גאזפרום" הודיעה שלא תצליח לעמוד בדרישת הגז של מערב היבשת.

מאות אלפים מנותקים כעת מאספקת הגז במערב ועל פי דוברת האיחוד האירופי, אספקת הגז לרומניה, גרמניה ואיטליה עדיין לא חזרה לתפקד במלואה. העיתון האיטלקי "לה רפובליקה" מדווח כי חלקים רבים בדרום איטליה נותרו ללא מקורות אנרגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת