הסימפסונים נכנסו לרשימה השחורה של אירן

המשפחה הצהובה מספרינגפילד מצטרפת כעת לדמויותיהם של בארבי וקן באיסור המכירה שלהם ברפובליקה האיסלאמית. הסיבה לאיסור: "הם מקדמים ערכים מערביים". את דמותו של סופרמן דווקא מותר למכור באירן, כי הוא - לדברי שר ההסברה האירני - "נלחם למען המדוכאים"

אסורים באירן (חדשות 2)

עיתון אירני המזוהה עם משטר האייתלוללות מדווח כי אירן מוסיפה את בובות הסימפסונס הצהובות מסדרת האנימציה הידועה, לחרם שכבר הוכרז בעבר על בובות הבארבי המערביות. צעצועי המערב, על פי המחוקקים בטהרן, מספקים "ערכים פסולים" לילדי וילדות הרפובליקה האיסלאמית.

על פי הידיעה, הסימפסונים אסורים למכירה באירן מפני שהם מקדמים ערכים מערביים. יבואני הצעצועים במדינה מנסים להסביר עכשיו למפעלים שמייצאים את הבובות - מדוע בארט וליסה מהווה סיכון ערכי, זאת לעומת דמויות כמו ספיידרמן או סופרמן שמתקבלות בברכה.

"גיבורי העל נלחמים למען המדוכאים", צוטט שר ההסברה האירני מוחמד חוסיין פארג'ו. "אנחנו לא נקדם את הסרטים המצוירים שבהם מופיעות הדמויות בצעצועים".

לצד האיסורים, שוק ההברחות פורח  

השר האירני לא הסביר בדיוק מה המשפחה הצהובה מספרינגפילד עושה לא נכון. לאחרונה הוא אסר גם ייבוא של צעצועי כלי מטבח, מפני שהכוסות שם "משמשות את הבובות לשתיית אלכוהול". החרם נגד מוצרים מהעבר אינו חדש. למעשה, מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979, אירן בולמת ייבוא ומונעת מתושביה ספרים, סרטים, תחנות טלוויזיה, מוזיקה, תספורות, פריטי אופנה ומוצרים מערביים רבים.

אבל למרות החרם, למרות "הרשימה השחורה", אירנים רבים מצליחים להבריח את הפריטים מהמערב, כולל צעצועים, להם יש ביקוש רב. רבע מאוכלוסיית אירן, כמעט 20 מיליון איש, הם ילדים מתחת לגיל 15. רבים מהם יודעים היטב מיהם בארט וליסה, בארבי וקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת