אירן מציגה: הקאמבק של חומייני - מקרטון

טהרן לבשה חג בסוף השבוע וחגגה 33 שנים לפרוץ המהפכה האיסלאמית. לרגל החגיגות שוחזר טקס שובו מן הגלות של האייתולה חומייני: בובת קרטון שלו הורדה ממטוס "אייר פראנס" ולאחר מכן עברה בכל ציוני הדרך שעבר חומייני: מנאומו הראשון ועד התפילה. תושבי טהרן ההמומים לגלגו על המחווה: "פוגע בערכי המהפכה"

ח'ומייני ב"טקס הכבוד" (רויטרס)

המסורת חזקה מהכל, גם היא נראית מעט מגוחכת: במהלך סוף השבוע ציינה אירן בחגיגיות את יום השנה ה-33 למהפכה האיסלאמית. לצד התבטאויות חריפות נגד ישראל והמערב, בלט במיוחד טקס יוצא דופן, במהלכו הועברה תמונתו של מייסד המהפכה האייתולה חומייני, בנקודות ציון משמעותיות בביצוע המהפכה בטהרן.

ראשיתו של הטקס הייתה בהורדת דמותו של חומייני, עשויה מקרטון בגודל מלא, ממטוס "אייר פראנס" בשובו מן הגלות בפברואר 1979. לשם כך שוחזרה במלואה הסצינה בה נראה חומייני יורד מן המטוס - והוצבה בסמוך למוזוליאום בו הוא קבור. אנשי "משמרות המהפכה" נשאו את תמונתו של האייתולה ב'מסדר כבוד' שנערך לו.

"זה לא האייתולה חומייני, אלא אייתולה מנייר"

משם המשיכה ה"תמונה-בובה" ברכב, דרך רחובות טהרן, לבית הקברות בהשת זהראא, שם נשא לראשונה חומייני את נאומו לאחר ששב מן הגלות עם סילוק השאה. ה"תמונה-בובה" הונחה שם על שטיח התפילה, ולצד בכירי הרפובליקה האיסלאמית נישאה תפילה לעילוי נשמתו של חומייני.

 

 

 

אך נראה שלא כולם ראו בעין יפה את ה"מחווה המסורתית" למייסד המהפכה. רשתות תקשורת ערביות דיווחו על לגלוג ולעג שגילו חלק מתושבי טהרן על כך. "זה לא האייתולה חומייני, אלא אייתולה מנייר", אמרו כמה מהם.

הגדיל לעשות אכבר האשמי רפנסג'אני, מי שהיה נשיאה של אירן בשנות ה-90', כשכינה את ה"מחווה" לחומייני כ"טיפשית". לדבריו, "מעשים שכאלה פוגעים בערכי המהפכה ומעוררים לעג בקרב אויבי הרפובליקה האירנית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת