חורף קטלני באירופה: עשרות הרוגים

כאן בישראל קר וגשום מאד, אבל זה כלום לעומת מה שקורה בימים האחרונים באירופה. סערה חורפית עוצמתית מכה ממזרח היבשת ועד דרומה, וגורמת לעשרות הרוגים מפגיעות קור. 89 מתים נמנו רק בשעות האחרונות. אפילו בטורקיה ויוון, המורגלות בחורפים חמים יחסית, החופים הזהובים - נצבעו לבן

אם חשבתם שבישראל קר, לא רחוק מכאן מזג האוויר החורפי מכה במלוא עוצמתו הקטלנית. באחד מגלי הקור הקשים שידעה אירופה בשנים האחרונות, מתו רק בשעות האחרונות 89 בני אדם - ממזרח היבשת ועד דרומה.

מה הייתם אומרים אם המדחום היה מציג 49 מעלות מתחת לאפס? זה בדיוק מה שקורה בימים האחרונים בסיביר שבמזרח רוסיה. הטמפרטורות כל כך קרות, שאנשים חוששים ללכת ברחובות. "אנחנו יוצאים החוצה וזה קפוא לחלוטין, זה כל כך קר שאתה קופא. רק כשאתה הולך זה בסדר, קצת חם יותר", אומר תושב האזור, ואילו סיבירית עטופה מכף רגל ועד ראש מסבירה: "התלבשתי חם ככל שאני יכולה. הקור הזה פשוט נוראי".  

בצד המערבי של רוסיה, באוקראינה, גל הקור העז הפיל הכי הרבה קורבנות. לפחות 43 בני אדם מתו בימים האחרונים מהיפותרמיה - חשיפה לקור קיצוני. בבירה קייב הוקמו אוהלים שיספקו מקלט מסוים מהקור, ורק המזל מציל את חסרי הבית שמקבלים טיפול רפואי. "שתיתי קצת ונרדמתי על הספסל, התעוררתי במהלך הלילה ולא הרגשתי את הרגליים", אומר אחד מהם.

בטורקיה ויוון: שלג בחופי הים

מדינות מזרח אירופה ערוכות לטיפול בנפגעי מזג האוויר, אבל גם בדרום היבשת, שם מורגלים במזג אוויר חמים גם בחורף, הקור מכה במלוא העוצמה. בטורקיה וביוון בתי החולים מלאים בפצועים שלא התכוננו נכון לחורף. שלג על החוף ביוון זו תופעה נדירה, תמונה שמסבירה עד כמה אירופה סובלת ממזג האוויר הקפוא.

המצב חמור עוד יותר בטורקיה, שם התושבים נאבקים כדי לנסות ולנהל את חייהם. באיסטנבול הפסיקו את תנועת המעבורות בגלל שהשלג הרב הפך את הראות במעברים המרכזיים לבלתי אפשריים לניווט. "זה השפיע לחלוטין על החיים באיסטנבול. החנויות סגורות ואין תנועה", אומרים שם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת