תעלומה: עצם לא מזוהה בקרקעית הים הבלטי

צוות חוקרי מצולות איתר עצם לא מזוהה באורך 60 מטרים בקרקעית הים הבלטי, ומאז חוגגות הספקולציות: האם זו ספינת מלחמה רוסית מהמאה ה-18? או אולי ספינת אוצרות עתיקה? מחקר מעמיק וציוד מתקדם יסייע בבירור הפרטים

התגלית, כפי שצולמה ע"י הגלאים (CNN)

במעמקי הים הבלטי, מאמינים חוקרי מצולות כי מצאו את תגלית חייהם. הם לא בטוחים מהי, אך בים הפתוח בין שוודיה לפינלנד הם הצליחו למצוא עצם באורך 60 מטרים - ועצם נוסף הצמוד לו. בצדם, כפי שמראה המכשור המתקדם שברשותם, נראים סימני גרירה שגם כן אינם מובנים.

"היינו כבר בדרך הביתה ממשימתנו, ואז הגלאי שלנו עלה על העצם", סיפר פיטר לינדברג, ראש צוות החוקרים. "כשראיתי את זה, אמרתי לחבריי שזה נראה כמו עב"מ. אני כבר 20 שנה בתחום, ומעולם לא ראיתי עצם שכזה בעומק שכזה".

כעת מתחילות לצוף הספקולציות באשר לעצם שנחשפה. "ייתכן שזו חללית או הגרסה הימית של ה'סטונהנג'", אומרת כתבת CNN ברוק באומן, שסיקרה את חשיפת התגלית. ללינדברג דווקא יש הערכות אחרות, מציאותיות ומדעיות יותר: "ייתכן שמדובר בספינת מלחמה רוסית מהמאה ה-18", הוא אומר. "הבעיה היא שלפי מה שידוע לנו - הספינות הללו היו באורך 30 מטרים בלבד, וגם לא שטו בים הבלטי".

ואולי ספינת אוצרות?

עם זאת, חוקרים בשוודיה טוענים כי צריך לקחת בחשבון גם את האפשרות שמדובר בטעות צילום של הגלאים. "זה בטוח משהו, אבל איני בטוח שניתן יהיה לראות זאת בצורה ברורה יותר אם יורדים למטה", אומר אחד החוקרים, אנדראס אולסון. "עם זאת, אני נרגש. מעניין אותי לדעת מה זה".

כחלק מבחינת העצם הלא מזוהה בקרקעית הים הבלטי, תיבדק גם האפשרות שמדובר בספינת אוצרות שטבעה לפני שנים רבות. כעת ינסה צוות המחקר להיעזר בציוד משוכלל ומפותח יותר - ולהצליח לרדת עמוק יותר על מנת לחשוף פרטים חדשים אודות התגלית. עד אז, תימשכנה הספקולציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק