"נקבל את טילי ה-S300 עוד השנה"

באירן מחכים בקוצר רוח לקבלת טילים ה-S300 מרוסיה, אחרי חתימת הסכם הגרעין: בכיר במערכת הביטחון של אירן טוען כי הטילים יגיעו מרוסיה עוד לפני סוף השנה. שר ההגנה הוסיף: "מדובר בהרחבת שיתוף הפעולה שיתרום ליציבות ולביטחון באזור". שר הביטחון יעלון זועם: "מכירת הטילים היא כישלון ישיר של ההסכם עם המעצמות"

משבר הטילים עם אירן: המזכיר של מועצת הביטחון העליונה של אירן אלי שאמחאני, השוהה במוסקבה, אמר היום (שלישי) כי עסקת מכירת טילי ה-S300 לארצו כבר סוכמה, והטילים יישלחו לאירן בתוך שמונה חודשים לכל היותר - כלומר עוד לפני סוף שנת 2015.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שאמחאני אמר לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי הדרך למשלוח הטילים נסללה. הדברים הללו נאמרים יממה לאחר הודעת נשיא רוסיה פוטין כי הוא הסיר את האיסור על מכירת מערכת הטילים לאירן.

שר ההגנה של אירן הגנרל חוסיין דאקאן אמר כי ההוראה של פוטין היא חלק מהרחבת שיתוף הפעולה בין רוסיה ובין אירן בתחומים נוספים. "הרחבת שיתוף הפעולה ההדדי בינינו תורם לביטחון וליציבות של האזור", הוסיף.

"כישלון ישיר של הסכם לוזאן"

בישראל זועמים על העסקה המתגבשת, וטוענים כי מדובר בכישלון ישיר של ההסכם עם המעצמות. "אירן ממשיכה להתחמש ולחמש", אמר היום שר הביטחון משה יעלון. " העסקה של ה-S300 שאנחנו שומעים עליה כעת, האישור הרוסי לחדש את העסקה שהוקפאה בשנים האחרונות - זו תוצאה ישירה של הסכם המסגרת שהושג בלוזאן".

בדרך לאירן? מערכת S-300 (רויטרס)
יעלון ציין כי בדיוק מפני עסקה מהסוג הזה התריעה ישראל לפני שסוכמו ההבנות עם אירן. "כבר ברור שמוסרות סנקציות, וזו אחת מהן", אמר. "במקביל, האירנים ממשיכים לחמש את הגורמים סביבנו. הם מחמשים את חיזבאללה בצפון, תומכים בלחימה בסוריה ובחות'ים בתימן. הנושא הזה בכלל לא נדון וזה אחד החורים הגדולים ביותר בהסכם. זה בהחלט מטריד מאוד ואני מקווה שעוד יהיה זמן בחודשים הקרובים לתקן את זה".