"על יוון לוותר על השליטה בתקציבה"

דיווח על דרישה חסרת תקדים של גרמניה כלפי יוון: על הארגונים מטעם האיחוד האירופי הפועלים ביוון לקבל סמכויות מעשיות, כולל הזכות להטיל וטו על החלטות כלכליות של ממשלת יוון. המשמעות – אובדן ריבונות של יוון על תקציבה. "על אירופה להגיד עד כאן", אומר מקור באיחוד האירופי

יוותר על התקציב? ר"מ יוון פאפאדמוס (רויטרס)

גרמניה דוחקת ביוון לוותר על השליטה בתקציבה לטובת מוסדות של האיחוד האירופי. המהלך מגיע כחלק מהדיונים על חבילת סיוע שנייה למדינה. את הידיעה מסר מקור המקורב לדיונים שסירב להזדהות. אם המהלך אכן יצא לפועל, מדובר בוויתור משמעותי של יוון על חלק מריבונותה לטובת האיחוד האירופי.

"ישנים דיונים והצעות בתוך האיחוד שמקורם בגרמניה שעיקרם הוא כיצד לוודא שתוכניות החילוץ, שעד כה לא הצליחו במשימתן, אכן ימלאו את ייעודן, ואירופה צריכה להחליט האם היא מתעלמת מהכישלון וממשיכה במדיניות הקודמת, או שצריך להגיד עד כאן", אמר המקור.

אחת ההצעות היא שלארגונים מטעם האיחוד שכבר פועלים ביוון יינתנו כוחות מעשיים מסוימים על המדיניות הכלכלית של המדינה. "הדבר יכול להתבצע במקצועיות גדולה יותר על ידי מומחים חיצוניים", המקור הוסיף.

המשמעות: אובדן ריבונות חסר תקדים

העיתון "פיננשיאל טיימס" פרסם כי הוא השיג העתק של ההצעה, שמראה שגרמניה רוצה שימונה מעין מפקח על התקציב מטעם האיחוד, שיהיה לו אפשרות להטיל וטו על החלטות תקציביות של ממשלת יוון, אם זו תקבל החלטות שנוגדות את המטרות של המדינות שלקחו חלק בהלוואות לתוכניות החילוץ - וגרמניה בראשן. "בהתחשב בהיענות המאכזבת עד כה, יוון חייבת להעביר ריבונות תקציבית לאיחוד לתקופת זמן מוגבלת", נכתב בהצעה.

תקציב המדינה נחשב לאחת מהסמכויות החשובות שיש בידי כל ממשלה. משמעות העברת סמכויות הנוגדות לתקציב המדינה מיוון לאיחוד האירופי היא איבוד ריבונות משמעותי, כזה שטרם נראה באיחוד האירופי. בעבר, היה ויכוח סוער בבריטניה על אובדן ריבונות בנושא סמכויות הפרלמנט האירופי, כשהמפלגה השמרנית טענה כי הסכם שיהפוך את הפרלמנט האירופי למחוקק העליון באירופה יגרום לאובדן ריבונות של הבריטים על החקיקה בממלכה, ויהפוך את בית הנבחרים לגורם משני הכפוף לאיחוד האירופי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת