אירן: "נפסיק את ייצוא הנפט לאירופה בשבוע הבא"

אחרי שהוחלט באיחוד האירופי על חרם על הנפט האירני, מתכוון הממשל בטהרן להטיל סנקציות משלו. ביום א' ידון הפרלמנט האירני בהצעת חוק להפסיק לאלתר את ייצוא הנפט לאירופה. מטרת הצעד: להכשיל את "תקופת החסד" בת 6 חודשים שניתנה למדינות אירופה שכלכלתן תלויה בנפט האירני

מפקד חיל הים האירני. שוב מאיימים (רויטרס)

הפרלמנט האירני יצביע ביום ראשון על יוזמה שמטרתה לחבל בניסיון הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי. במידה ותעבור ההצעה, יפסיקו האירנים לספק נפט למדינות האיחוד האירופי לאלתר, ובכך לא יאפשרו את התקופה של ששת החודשים שתכנן האיחוד כתקופת מעבר לחברות באיחוד התלויות בנפט אירני.

על פי הצעת החוק, כבר בתחילת השבוע הבא ייפסק ייצוא הנפט מאירן למדינות אירופה. "ביום ראשון יהיה על הפרלמנט לאשר הצעת 'מצב החירום הכפול', הקוראת להפסיק את ייצוא הנפט לאירופה החל משבוע הבא", צוטט חוסיין איברהימי, סגן יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הפרלמנט האירני בסוכנות הידיעות רויטרס.

ביום שני האחרון, הוחלט באיחוד על הטלת אמברגו על נפט אירני. האיחוד האירופי צורך כ-18% מכלל ייצוא הנפט האירני, הצרכן השני בגודלו אחרי סין. עם העברת הסנקציות, הוחלט על "תקופת חסד" של 6 חודשים למדינות שכלכלתן תלויה בנפט אירני, כגון יוון ואיטליה, על מנת למנוע החרפת המשבר הכלכלי באיחוד.

עם זאת, במידה תעבוד הצעת החוק באירן, תספוג כלכלת אירופה מכה קשה. "אם ייצוא הנפט האירני לאירופה, אשר מהווה כ-18% (מייצוא הנפט האירני), ייפסק, האירופאים בוודאי יופתעו", אמר מואייד חוסייני-סאדר, חבר ועדת האנרגיה של אירן, "והם יבינו את הכוח של אירן ויתברר להם שהממסד האיסלאמי לא ייכנע למדיניות האירופאית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק