הרמטכ"ל האמריקני: "מוקדם מדי לאופציה צבאית באירן"

זמן לא רב אחרי שביקר בישראל חושף הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי שהגישה של ארה"ב ושל ישראל בנוגע לאיום האירני שונה. "ארה"ב נחושה למנוע מאירן נשק גרעיני – אבל זה לא אומר שיהיה צורך להטיל פצצות", אמר בריאיון לשבועון אמריקני. "מבחינת ישראל מדובר באיום ממשי - העדיפות הראשונה היא הרתעה"

"העדיפות הראשונה - הרתעה", דמפסי (רויטרס)

לאחרונה ביקר רמטכ"ל צבא ארה"ב מרטין דמפסי בישראל ונפגש עם בכירי מערכת הביטחון, נשיא המדינה וראש הממשלה. כעת, הוא מתראיין לראשונה מאז ביקורו לשבועון האמריקני "נשיונל ג'ורנל" ואומר כי ישראל רואה את האיום האירני באופן שונה מאשר ארה"ב.

"הם (ישראל) רואים את האיום באופן שונה מאיתנו - מבחינתם מדובר באיום קיומי", הודה דמפסי. "ארה"ב נחושה למנוע מאירן נשק גרעיני - אבל זה לא אומר שיהיה צורך להטיל פצצות". דמפסי הדגיש כי המנהיגים בישראל מאמינים כי אירן רחוקה רק מספר חודשים על מנת שיהיה לה את הכלים הדרושים לנשק גרעיני. "העדיפות הראשונה צריכה להיות הרתעה", הודה הגנרל.

דמפסי הזהיר כי "עימות עם האירנים יערער מאוד את היציבות לא רק בפן הביטחוני אלא גם את היציבות הכלכלית" וציין כי יש השפעה לסנקציות כלכליות ולחץ דיפלומטי על טהרן. לדבריו, עדיין "מוקדם מדי" לדבר על האופציה הצבאית.

מוקדם יותר היום קרא נשיא המדינה שמעון פרס בוועידת דאבוס שבשוויץ, להפיל את משטרו של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד כדי להפחית את השפעתו במזרח התיכון. "האירנים הפכו את רצועת עזה לבסיס שיגור רקטות לישראל, וחיזבאללה כמעט חיסל את לבנון. הקהילה הבינלאומית צריכה לגרום לאנשים באיראן להאמין כי הם מסוגלים להפיל את השלטון שלהם. אירן זו המדינה היחידה בעולם שקוראת בגלוי להרוס מדינה אחרת - את ישראל", אמר פרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק