"הנאצי המבוקש בעולם" מת בדמשק

ממידע חדש שהתגלה אודות אלויס ברונר, שנחשב במשך שנים לפושע הנאצי המבוקש בעולם, עולה כי ברונר עבד במשך עשרות שנים עבור חאפז אל-אסד. על פי הדיווח של מכון ויזנטל, ברונר לימד את הכוחות הסוריים שיטות עינויים, חמק מחיסולי המוסד - ומת בשנת 2010 בדמשק

לאחר שנים רבות, נמצא הפתרון לתעלומת הנאצי המבוקש בעולם? מידע חדש שנחשף מאשש את ההערכות לפיהן קצין האס.אס אלויס ברונר, שהוגדר בעבר כבכיר הנאצים שטרם נשפט, עבר לסוריה - שם לקח חלק במשטר העינויים של אסד ולימד את צבאו של אסד שיטות עינויים. על פי המידע החדש, ברונר - שלא נראה בציבור מאז שנת 2001, מת בסוריה לפני כארבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ד"ר אפרים זורוף, צייד הנאצים ממכון שמעון ויזנטל, טען כי מקור מהימן אישר בפניו שברונר - שעל פי ההערכות אחראי למותם של כ-120 אלף יהודים - עבר לסוריה בשנות ה-50. בניגוד לנאצים אחרים, ברונר לא בחר בחיים שקטים אלא הצטרף למערך המשטר הסורי, ככל הנראה בגלל נסיונו, ואף היה אחראי על מעשי עינויים וזוועות שבוצעו בהנהגת הנשיא חאפז אל-אסד.

המקור הוסיף כי ברונר, שרבים ניסו לאתר אותו מסביב לעולם, מת בגיל 98 בדמשק וחמק מידיהם של מחסליו - בהם גם המוסד הישראלי, שעל פי דיווחים זרים שלח לברונר מעטפות נפץ שגרמו לו לאבד עין ושלוש אצבעות. בשנת 1945 ברח ברונר מהחוק, ובניגוד לפושעי מלחמה רבים הוא לא הועמד לדין. בשנת 1954 הוא נשפט בצרפת, שלא בנוכחותו, ונגזר עליו עונש מוות בשל מעשיו - אך הרשויות לא הצליחו לאתר אותו.

בשנים האחרונות נפוצו דיווחים רבים על גורלו, שהצביעו ברובם על מעברו לסוריה. כעת, עם זאת, נחשף כי ברונר התפרנס במשך שנים ממעשי זועות בסוריה והאריך ימים עד לשנת 2010. עוד טען המקור כי ברונר לא הביע אף חרטה בפני מקורביו ואף אמר: "הלוואי שהייתי שולח עוד יהודים למותם".

מכפר אוסטרי קטן ללב מכונת ההשמדה הנאצית

זורוף הוסיף כי הארגון "קיבל מידע מסוכן חשאי גרמני לשעבר, ששירת במזרח התיכון. לדבריו, ברונר נקבר בדמשק. בהינתן גילו, המידע לא מפתיע - והמקור נחשב למהימן". הבכיר ממכון ויזנטל הדגיש כי "יש ראיות רבות על מעשיו של ברונר, ואין ספק לגבי אשמתו הגדולה בארבע מדינות שונות לפחות". על פי הערכת המכון, כ-128,500 יהודים נשלחו למחנות המוות בהוראת ברונר, שסייע לאדולף אייכמן: "משפחות הקורבנות בוודאי רצו להעניש אותו ואני מעריך שהם מאוכזבים, אך הוא לא הפושע הנאצי היחיד שברח".

ברונר נולד ב-1912 בכפר האוסטרי רוהרברון, וכבר בגיל צעיר נחשב ליד ימינו של אייכמן, שהוצא להורג בישראל. בין השאר הורו השניים על גירוש יהודים מאוסטריה, יוון, סלובקיה וצרפת למחנות הריכוז וההשמדה. כיצד חמק ברונר מידי החוק? על פי ההערכות, הרשויות התבלבלו בינו לבין קצין אס.אס אחר, אנטון ברונר. כאשר אנטון ברונר נעצר, אלויס חמק.

ברבות השנים נטען כי ברונר הועסק על ידי הצבא האמריקני בברלין תחת זהות בדויה, ואף השתתף בריגול. ב-1954 ברח מגרמניה עם דרכון מזויף דרך רומא למצרים והועסק בסחר בנשק, ובאותו עשור עבר לסוריה והחל לעבוד כיועץ לממשל תחת השם ד"ר גאורג פישר. ב-1999 נפוצו שמועות על מותו, אך באותה שנה הוא נראה עם עיתונאים גרמנים במלון בדמשק, וכך גם ב-2001.