אירן: "הפרעה לסחר הנפט תביא לסגירת מיצרי הורמוז"

ברפובליקה היאסלאמית קיבלו בזעם את ההודעה ממדינות אירופה על הסנקציות החדשות. "הניסיון מראה שסנקציות מערביות רק מקדמות את האומה האירנית", אמר בכיר בפרלמנט באירן ואיים בסגירת המיצרים. ובמקביל: ארה"ב הטילה עיצומים על הבנק השלישי בגודלו באירן

אחרי הסנקציות - אירן משיבה באיומים: סגן יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט האירני, מוחמד קוסארי, מאיים שארצו "בהחלט תסגור את מיצרי הורמוז אם תיגרם הפרעה כלשהי", לדבריו, במכירת הנפט.

"ארה"ב ובנות בריתה לא יוכלו לפתוח את המעבר הימי האסטרטגי", הוסיף קוסארי ואמר כי הסנקציות רק יגבירו את שנאתה של אירן למערב. "הניסיון מראה שסנקציות מערביות רק מקדמות את האומה האירנית", לדבריו.

במערב לא נשארו חייבים. שגריר ארה"ב בנאט"ו אמר הערב כי וושינגטון ובנות בריתה ישמרו על המיצרים פתוחים. "על מיצרי הורמוז להישאר פתוחים ועלינו לשמר אותם כמעבר בילנאומי. נעשה מה שצריך לעשות כדי להבטיח שזה יקרה", אמר השגריר.

מיצרי הורמוז הם מעבר ימי צר המקשר בין המפרץ הפרסי לבין מפרץ עומאן. המיצרים הם אחד מנתיבי ההובלה הגדולים בעולם, עם כ-15 מיליון חביות נפט ביום.

עוד בנק אירני נכנס ל"רשימה השחורה"

במקביל, העיצומים על אירן בזירה הבינלאומית הולכים וּמחריפים. אחַרי ההודעה של האיחוד האירופי על אמברגו על נפט אירני והקפאת הנכסים של הבנק המרכזי בטהרן, ארצות הברית הִכניסה הערב לרשימה השחורה גם את בנק תג'אראת - הבנק השלישי בגודלו באירן וּבנק נוסף המסופח אליו.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הערב למהלך ואמר כי הסנקציות שעליהן הוחלט באירופה משקפות אחדות בינלאומית בנושא רצינות האיום האירני. "ארה"ב תמשיך לאכוף סנקציות חדשות כדי להגדיל את הלחץ על אירן", לדברי אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק