טורקיה הפעילה את מערכת טילי נאט"ו הפרוסה בשטחה

אחרי מו"מ ארוך ולחצים, נענתה טורקיה לבקשת נאט"ו לפרוס מערכת טילים בגבול הדרום-מזרחי עם אירן. היום הודיע דובר הממשלה באנקרה: "רדאר ההתרעה של המערכת החל לפעול". מטרת המערכת: להתריע על ירי טילים מאירן על אירופה או על מטרות אמריקניות ביבשת

ארדואן ואחמדינג'אד בימים טובים יותר (חדשות 2)

אירופה מוכנה לאיום הטילים האירני? דובר ממשלת טורקיה הודיע היום כי מערכת ההגנה מפני טילים, שפרס נאט"ו לאורך גבולה המזרחי של טורקיה, החלה לפעול ומופעלת על ידי גורמי צבא טורקים ואמריקנים. "רדאר ההתרעה פועל, הוא ייתן מענה לכל מתקפת טילים אפשרית", אמר דובר הממשלה באנקרה.

לאחר משא ומתן ארוך, ולא מעט לחצים מצד המערב - אל מול התנגדות ואף איומים מצדה של אירן, אישרה לאחרונה טורקיה לפרוס סוללות טילים של נאט"ו לאורך גבולה הדרום-מזרחי עם אירן. המטרה הלא מוצהרת של המהלך הזה הייתה לסייע בהגנה האווירית של אירופה מפני מתקפת טילים ארוכי-טווח של אירן, שעלולה לצאת לפועל אם אכן תותקף על ידי המערב.

מתיחות גוברת

טורקיה היא אחת מחמש מדינות אירופאיות שהסכימו לפרוס בשטחן מערכות טילים של נאט"ו, שפותחו בארצות הברית. סוללות נוספות נפרסו גם בפורטוגל, פולין, רומניה וספרד. המשא ומתן בין נאט"ו לרוסיה בעניין הזה הגיע למבוי סתום.

באירן גינו את החלטתה של טורקיה לפרוס את סוללות הטילים של נאט"ו בשטחה, וראו בה צעד הפוגע באמון שנרקם בשנה האחרונה בין המדינות. הדבר מצטרף למתיחות הגוברת בין המדינות על רקע המשבר עם סוריה: בעוד אירן ממשיכה לתמוך במשטר אסד, ממשיכים ראש ממשלת טורקיה ארדואן ואנשיו לדחוק בנשיא הסורי לעזוב את השלטון ולשים סוף למעגל האלימות במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת