גילויים חדשים על ספינת התענוגות

התקשורת באיטליה מזועזעת מתפקודו של רב החובל שמיהר לנטוש את הספינה הטובעת. חקירה ראשונית קובעת שהקברניט לא הפליג על פי תכנית המסלול שנקבעה מראש. על חוף הסמוך אנשי חילוץ חוזרים לנסות ולמצוא חיים לאחר הפסקה של שעתיים, בני משפחה וצוותי עיתונות רבים ממתינים במתח לקבל אות חיים מ-15 הנעדרים שעדיין לא אותרו

יותר מיומיים לאחר שהאוניה "הקוסטה קונקורדיה" התנפצה על הסלעים אנשי החילוץ וההצלה נאלצו להפסיק את עבודתם לזמן מה בגלל תזוזה קלה של הספינה, בשעות אחר הצהריים, מבצע החילוץ - התחדש. הספינה תועדה שטה קרוב לחוף בשיט הקודם.

 המחלצים בעזרת ציוד תת מימי וצוללנים, ממשיכים לעבוד במרץ בניסיון למצוא ניצולים, כמעט שלושה ימים אחרי האסון. 15 בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים ובאיטליה מתפללים שיימצאו בחיים. עד כה נהרגו באסון הכבד שישה בני אדם ועוד עשרות נפצעו.

קברניט הספינה פראנצ'סקו צ'טינו נמצא עדיין במעצר. איטליה כולה מזועזעת מהאישומים נגדו - גרימת מוות ברשלנות ונטישת הספינה לפני שאלפי הנוסעים והצוות פונו לחופי מערב איטליה. ראש חברת קוסטה שהפעילה את הקונקורדיה כינס מסיבת עיתונאים בגנואה ובה הוא אמר "טעות אנוש" שנגרמה על ידי מפקד הספינה גרמה לאסון "החברה תתמוך ברב החובל ותספק לו את כל הסיוע שהוא צריך , אבל עליו להודות בעובדה שמדובר בטעות שלו" ראש החברה שדיבר בגנואה אמר שרב החובל לא הפליג במסלול שנקבע מראש וכך נגרם האסון.

על פי חוקי הים האכזריים, רב החובל אמור להיות האיש האחרון שיורד מהספינה גם במצב שבו חייו שלו בסכנה. הדיווחים המגיעים מארץ המגף מספרים כי רב החובל לא המתין זמן רב לפני שברח מבר הספינה היישר אל החוף הים הקרוב ברגעים הראשונים שלאחר התאונה. עם הגיעו לשפת הים עצר נהג מונית ונסע לביתו.

הרשויות שטיפלו באסון ניסו ללא הועיל ליצור קשר עם צ'טינו, אך רב החובל סירב לענות לשיחות הטלפון ולא הסכים גם לחזור לספינה ולעזור למאמצים לחלץ את עשרות האנשים שעוד נותרו באותה שעה על ספינתו. בחברת קוסטה הודו אף הם כי רב החובל שגה בפעולותיו. "היו לו טעויות קריטיות בשיקול הדעת", אמר דובר רשמי מטעם החברה.

בין הנעדרים: ילד בן 5

הגיבורים של הפרשה העגומה הזו הם גזבר האוניה שחולץ אתמול רק אחרי שדאג לפינוי כל שאר הנוסעים ועם רגל שבורה. אחרי שעות של אימה וזעקות לעזרה , חולץ הגזבר האמיץ בעזרת מסוק. בין המחולצים אמש גם זוג קוריאני שחגג על הסיפון ירח דבש.

בין הנעדרים שעדיין לא נמצאו ישנם 10 תיירים, בניהם ילד בן 5 שנסע עם אביו, ושישה אנשי צוות של האונייה. על פי הערכות הם עדיין נמצאים אי שם בחלל הספינה. מפקד כוחות החילוץ, ראש צוות כבאים מטוסקנה אומר כי אין כוונה להפסיק בשלב זה את החיפושים. "החיפושים יימשכו גם 24 שעות ביממה עד שלא תהיה יותר סיבה להמשיך", אמר הכבאי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת