רב החובל מדבר: "זו לא אשמתי"

רגע לפני שנעצר הספיק רב החובל של ספינת התענוגות האיטלקית להצהיר כי אינו אשם בתאונה. "הפלגנו במרחק ובמהירות שנקבעה עבור סיורי תיירים, במרחק בטוח מהחוף", אמר והוסיף "הסלע שבו פגענו לא צויין במפות – על פי המפה לא היו אמורים להיות שם סלעים"

מעצר הקפיטן פראנצ'סקו צ'טינו (רויטרס)

פראנצ'סקו צ'טינו, רב החובל של ספינת התענוגות קוסטה קונקורדיה שעלתה על סרטון סמוך לחופי איטליה, נעצר. הרשויות באיטליה מאשימות אותו בגרימת מוות ברשלנות של לפחות שלושה נוסעים ובנטישת כלי השייט. רגע לפני שנלקח לחקירה, הצליח צוות הטלוויזיה האיטלקית TG24 לשוחח איתו ולשמוע ממנו ההצהרה על חלקו בתאונה הקשה.

צ'טינו נראה מבולבל. בתגובה לשאלות הכתבים, אמר "זה רגע קשה. צריך ברגע אחד להחליט את ההחלטה הנכונה כדי להציל כמה שיותר אנשים, ולהביא אותם למקום בטוח". כשנשאל מה עבר עליו ברגעים אלה ענה "בזמן שהפלגנו, לפתע נפתח חור בדופן הספינה, זה גרם לאובדן שיווי המשקל שלנו, הפלגנו על פי המסלול ששורטט במפה ואז לפתע התנגשנו בסלע, זה יצר חור, כמו שראית, הסלעים האלה צצו לפתע".

צ'טינו טוען שלאהייתה לו שום דרך לדעת על הסלעים. לדבריו, זו לא הפעם הראשונה שהוא עושה את המסלול הזה לאורכו של החוף. "אלו לא סלעים מקרקעית הים , אלו סלעים שפורצים במאוזן, הפלגנו במרחק ובמהירות שנקבעה עבור סיורי תיירים, במרחק בטוח מהחוף. הסלע שבו פגענו לא צוין במפות - על פי המפה לא היו אמורים להיות שם סלעים, זהו סלע מאוזן, הרבה יותר בולט ממה ששיערנו. על פי המפה היינו במרחק בטוח של 150 - 200 מטרים מהסלע"

השוטרים אמרו לרשת הטלוויזיה האיטלקית כי הם חוקרים את התאונה ומנסים לקבוע מי בדיוק אחראי לתמרון המסוכן שהוביל לתאונה. החוקרים, שמסתייעים בצוללנים ומומחים ממשמר החופים האיטלקי, טוענים כי "מערכת הפיקוד והניווט על הספינה לא עבדה כמו שצריך".

נשיא חברת קוסטה שהפעילה את ספינות התענוגות אומר הבוקר שרב החובל "ביצע את התמרונים בניסיון להגן על הנוסעים והצוות, אבל המאמצים שלו נכשלו אחרי זעזוע בלתי צפוי ושקיעת הספינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת