דרום אפריקה: החזאי טעה? שייכנס לכלא

בית הנבחרים בפרטוריה דן בימים אלה בהצעת חוק לא שגרתית, המבקשת לקבוע קנסות ענק או מאסר ממושך למי שיהיה אחראי על מסירת תחזית מזג אוויר שגויה. היוזמים הסבירו כי דיווחים לא מדויקים "מעוררים פאניקה בקרב הציבור"

כרעם ביום בהיר (אמיר רשקובסקי)

כמה פעמים צפיתם בתחזית מזג האוויר שבישרה על גשם, נערכתם בהתאם וכשיצאתם החוצה בהתרגשות - התבדיתם כשראיתם את השמש מציצה בשמיים? האכזבה, כך מתברר, אינה מנת חלקם של הישראלים בלבד: גם בדרום אפריקה זועמים אזרחים שתלו לשווא את תקוותיהם בחזאים - עד כדי כך שהם מבקשים להשית עונש מאסר על מי מהם שיחזה לא נכון את מזג האוויר העתיד לבוא.

בפרלמנט בפרטוריה נידונה בימים אלה הצעת חוק ממשלתית, המבקשת להטיל על חזאי שיציג תחזית שגויה קנס בגובה יותר ממיליון ו-200 אלף דולר או לחלופין - עונש מאסר בפועל. אם יאושר החוק, יידרשו חזאים עצמאיים שלא ירצו להחליף את מקום מגוריהם בבית הסוהר לקבל אישור בכתב מהשירות המטאורולוגי הממלכתי של דרום אפריקה כדי לפרסם אזהרה מפני תנאי מזג אוויר קשים.

החוק, אם יאושר, יטיל אחריות פלילית על מי שיפנה לכלי התקשורת בדרום אפריקה ויימסור אזהרות כוזבות על מפגעי מזג אוויר. הקנס שיוטל על מי שיורשע בביצוע העבירה לראשונה בחייו יוכל לבחור בין תשלום קנס בגובה 600,000 דולרים לבין החלופה - ריצוי חמש שנות מאסר. העונש המקסימלי יושת על מי שיורשע בעבירה זו יותר מפעם אחת.

דאגה לאזרח או רצון בכוח?

בממשל הדרום אפריקני הסבירו כי מטרת הצעת החוק היא למגר תופעה שבה מוסרים חזאים הודעות עוזבות על מפגעי טבע או תנאי מזג אוויר קשים - ובכך "מעוררים פאניקה בקרב הציבור ומאלצים את הרשויות לפנות לשווא אזרחים מבתיהם - הליך יקר שממומן מקופת המדינה". תנאי מזג האוויר הייחודיים של דרום אפריקה, שסובלת מעונות בצורת, שטפונות, רוחות עזות ושריפות ענק מחדדים את הצורך שם בקבלת תחזית מדויקת.

עם זאת, אמר בריאיון ל"סאן" הבריטי מומחה מקומי לגאוגרפיה כי לו עצמו לא זכור מקרה שבו גרמה תחזית שגויה נזקים כבדים, והביע חשש כי מדובר במהלך שבו מנסים השלטונות לרכז בידיהם כוח נוסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת