האופוזיציה באירן טוענת: "המשטר חיסל את מדען הגרעין"

בטהרן מפנים אצבע מאשימה כלפי המערב ואפילו מאיימים להגיב, אך האופוזיציה למשטר טוענת: האייתולות ביצעו החיסול כדי לחזק את דעת הקהל בעד תכנית הגרעין. לטענת דיפלומטים שערקו מהמשטר, המדען שחוסל מתח לאחרונה גם ביקורת על אופן ניהול תכנית הגרעין האירנית וטען כי היא פוגעת באינטרס של העם האירני

זירת החיסול מה מצא ד"ר רושן את מותו (חדשות 2)

בעוד אירן הרשמית מאשימה את ישראל וארצות הברית בחיסולו של מדען הגרעין מוספטא רושן, גורמי אופוזיציה במדינה מאשימים דווקא את משטר האייתולות בביצוע החיסול - כחלק מתכנית כוללת שמטרתה היא איחוד השורות בתוך החברה האירנית נוכח האיומים הגוברים עליה בעניין תכנית הגרעין.

"השלטונות חיסלו את רושן מסיבות פנים וחוץ", נכתב בהודעה שפרסם ארגון אופוזיציה בו חברים דיפלומטים אירנים שערקו מהמשטר. "הם רוצים לאחד את השורות, נוכח אווירת המלחמה נגד אירן בשל פעילותה הגרעינית. זו הסיבה האמיתית העומדת מאחורי החיסול".

לדברי גורמי האופוזיציה, חיסולו של ד"ר רושן היה בגדר תפיסתן של שתי ציפורים במכה אחת. גם ניתן יהיה להאשים את המערב, וגם להיפטר ממנו - משום שהוא החל להשמיע לאחרונה ביקורת על תכנית הגרעין. "רושן מתח ביקורת על האופן בו מנוהלת התכנית על ידי המשטר, משום שהיא גורמת להרחבת העוני באירן ולמלחמה של ממש נגד העם האירני", טענו הדיפלומטים מהאופוזיציה.

המדען לחבריו: "אמות כשהיד במאבק מול ישראל" 

48 שעות אחרי חיסולו של הד"ר מוסטפא אחמדי רושן, מדען הגרעין האירני, בלב טהרן, נחשפים פרטים חדשים אודות פעילותו ותכניותיו. אחד מחבריו הקרובים, רזא נג'פי, ספד לו באחד מכלי התקשורת האירניים וסיפר: "עוד מהתקופה שהיה סטודנט ועד יום מותו עבד במתקן בנתנז. הוא רצה להמשיך במאבק בישראל ולמות כשהיד. הוא השיג את מטרותיו".

היום מתברר כי המחקר בו עסק ד"ר רושן היה חיוני עד מאוד לתכנית הגרעין האירנית. במאי 2007 הוא פרסם יחד עם שני מדענים אירנים נוספים את אחד ממחקריו, שעסקו בייצור ממברנות העשויות מפולימרים. מדובר במחקר הקשור ישירות לנושא הגרעין, שכן הפרדת אורניום היא צעד מתקדם בפיתוח הגרעין, כפי שטוען הבוקר הפרופסור לכימיה שלמה מרגל מאוניברסיטת בר אילן, בראיון ל"ידיעות אחרונות".

"מאז שהכרתי את מוסטפא, היו לו שתי מטרות רציניות בהן רצה להמשיך", מספר חברו הקרוב של ד"ר רושן, רזא נג'פי בראיון לאחד מכלי התקשורת האירניים. "המטרה הראשונה הייתה להיאבק בישראל והמטרה השנייה היתה למות כשהיד. הוא גם פעל לשם כך. כשהחברים היו מדברים על 'מוות כשהיד', תמיד היינו אומרים שאם מישהו צריך למות בצורה שכזו - זה מוסטפא".

בשעות הצהריים הובא לקבורה רושן, בהלוויה בה נכחו אלפי בני אדם. במהלך ההלוויה נשמעו קריאות נקמה מצד בני משפחה - שביקשו למצות את הדין עם האחראים לחיסול. גורמים רשמיים בטהרן האשימו היום גם את בריטניה במעורבות בחיסול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת