מדען הגרעין לחבריו: "אמות כשהיד במאבק מול ישראל"

חברו של ד"ר אחמדי רושן, מדען הגרעין שחוסל שלשום בטהרן, מספר על היכרותו רבת השנים עם ההרוג. "היו לו שתי מטרות: להיאבק בישראל ולמות כשהיד", הוא אומר בראיון לכלי תקשורת אירני. "הוא השיג את שתי מטרותיו"

48 שעות אחרי חיסולו של הד"ר מוסטפא אחמדי רושן, מדען הגרעין האירני, בלב טהרן, נחשפים פרטים חדשים אודות פעילותו ותכניותיו. אחד מחבריו הקרובים, רזא נג'פי, ספד לו באחד מכלי התקשורת האירניים וסיפר: "עוד מהתקופה שהיה סטודנט ועד יום מותו עבד במתקן בנתנז. הוא רצה להמשיך במאבק בישראל ולמות כשהיד. הוא השיג את מטרותיו".

היום מתברר כי המחקר בו עסק ד"ר רושן היה חיוני עד מאוד לתכנית הגרעין האירנית. במאי 2007 הוא פרסם יחד עם שני מדענים אירנים נוספים את אחד ממחקריו, שעסקו בייצור ממברנות העשויות מפולימרים. מדובר במחקר הקשור ישירות לנושא הגרעין, שכן הפרדת אורניום היא צעד מתקדם בפיתוח הגרעין, כפי שטוען הבוקר הפרופסור לכימיה שלמה מרגל מאוניברסיטת בר אילן, בראיון ל"ידיעות אחרונות".

"מאז שהכרתי את מוסטפא, היו לו שתי מטרות רציניות בהן רצה להמשיך", מספר חברו הקרוב של ד"ר רושן, רזא נג'פי בראיון לאחד מכלי התקשורת האירניים. "המטרה הראשונה הייתה להיאבק בישראל והמטרה השנייה היתה למות כשהיד. הוא גם פעל לשם כך. כשהחברים היו מדברים על 'מוות כשהיד', תמיד היינו אומרים שאם מישהו צריך למות בצורה שכזו - זה מוסטפא". סוכנות הידיעות "פארס" באירן דיווחה כי הלוויתו של ד"ר רושן תיערך היום בטהרן, בתום תפילות יום השישי.

בתוך כך התייחס נשיא המדינה שמעון פרס לחיסולו של מדען הגרעין האירני, ואמר כי למיטב ידיעתו ישראל אינה מעורבת במעשה. "אני יודע שזה אופנתי שכל רע שקורה באיראן זה באשמת ארה"ב וישראל. אין דבר חדש בגישה הזאת", אמר הנשיא בראיון לרשת CNN האמריקנית בשפה הספרדית.

אחמדינג'אד: לא רוצה פצצת גרעין 

בינתיים, ממשיך נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בביקורו בדרום אמריקה. במהלך ביקורו באקוודור הלילה, התייחס לטענות בישראל ובמערב כי מדינתו פועלת על פיתוחו של נשק גרעיני. "השאלה הגרעינית היא תירוץ פוליטי", אמר. "כולם יודעים שאירן לא מחפשת לבנות פצצת אטום. אירן אינה נחפזת כמו (מדינות אחרות) לבזבז כסף ולא ולהשתמש בהן. אנו, עקרונית, לא רוצים לבנות פצצת אטום".

אחמדינג'אד המשיך וטען כי ארצות הברית עוינת את אירן כבר שנים ארוכות וכי האמריקנים מחרחרים ריב בזירה הבינלאומית. "אנו סבורים שכל מעצמה ששמה את עצמה בעימות, במלחמה עם האנושות, תיאלץ לחזור בה. אנו ממליצים, אם הם באמת רוצים להבין את המציאות של העם האירני, שישלחו פקחים", אמר הנשיא האירני.

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה מפי דיפלומטים במערב, כי אירן הסכימה להעלות את מספר הפקחים מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שיבקרו בשטחה בסוף החודש. על פי הדיווח, מטרת האירנים היא להפריך את הטענות לפיהן אירן מחזיקה בנשק גרעיני. הביקור צפוי להתקיים ב-28 בינואר, אם כי הוא עדיין לא אושר סופית.

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח היום כי הממשל האמריקני העביר לאחרונה מסר תקיף לרפובליקה האסלאמית, לפיו סגירת מיצרי הורמוז היא חציית קו אדום שתוביל לתגובה אמריקנית. שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה הזהיר הלילה אף הוא את אירן, כשאמר כי "ארצות הברית אינה יכולה לאפשר לאירנים לפתח יכולות גרעיניות ולחסום את מיצרי הורמוז".

בהכנת הידיעה השתתפה כתבתנו שושי חתוקה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת