לראשונה: אירן הסכימה לדון בהאשמות על נשק גרעיני

דוח סבא"א המפליל, הלחץ ממערב וחיסול מדען האטום עשו כנראה את שלהם, ובאירן העבירו לסבא"א מסר לפיו היא תהיה מוכנה לדון ב"האשמות" לפיהן פועלים שם לפיתוח נשק גרעיני - כך מדווחת סוכנות הידיעות AP. האם מדובר בניסיון נוסף להתל בקהיליה הבינלאומית או בניסיון אמיתי להתקרב למערב?

יממה לאחר חיסול מדען הגרעין באירן ועל רקע המתח הגובר בנושא בינה לבין ישראל והמערב, מודיעים השלטונות בטהרן כי לראשונה אי פעם, הם יהיו נכונים לפתוח בדיאלוג מול נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על ה"האשמות" שלפיהן פועלת אירן לפתח נשק גרעיני - כך מדווחת סוכנות הידיעות AP.

המסר שהעבירה אירן עשוי להתפרש כניסיון נוסף של שלטונותיה "למשוך זמן" ולהתל בקהיליה הבינלאומית, זאת - לקראת הגעתם של חברי צוות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לסיור בטהרן ב-28 בינואר, אולם בסבא"א מקווים כי לאור הלחץ הגובר - האירנים באמת יסכימו לדיון מעמיק בתכנית הנשק הגרעיני שלהם.

מוקדם יותר היום הזהיר פקח לשעבר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי בתוך כשנה עלולה אירן להשיג אורניום מועשר ברמה מספקת לייצור נשק גרעיני. הסיבה להערכה נעוצה בנתונים שלפיהם יש בידי השלטונות בטהרן כ-250 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה של יותר מ-20%.

אובמה "דרש הסברים" מישראל על חיסול מדען האטום

דברים אלו באו חודשיים בלבד אחרי פרסום דוח סבא"א הדרמטי שהציג עדויות המצביעות על כך שאירן עורכת מחקר ופיתוח של נשק גרעיני ואף החלה בהעברת חומר גרעיני לבונקרים. עם זאת, הקפידו בטהרן להכחיש את הדיווחים טרם פרסום הדוח והדגישו כי תוכנית הגרעין נועדה למטרות אזרחיות בלבד.

בהמשך לפרשת החיסול המסתורי של מדען הגרעין האירני, נערכה הערב שיחת טלפון לא שגרתית בנושא בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה. בהמשך לגינויים שנשמעו אתמול מכיוון וושינגטון על החיסול, דרש - ככל הנראה - אובמה הסברים מישראל לנוכח פרסומים שונים והאשמות השלטונות בטהרן שלפיהם הייתה ידה של ירושלים באירוע.

הערב התייחס לחיסול המדען מנהיגה הרוחני של אירן, האייתולה עלי חמינאי. "ברור שנדאג להעניש את האחראים לפשע הזה ואת מי שעומדים מאחוריו", הוא אמר בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות "אירנ"א".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת