סין: עובדי מייקרוסופט מאיימים להתאבד

300 עובדי החברה בסין, במפעל שבו מיוצר ה-XBOX - קפסולת המשחקים של מייקרוסופט, מצאו את עצמם אחרי צעדי התייעלות - בלי עבודה ובלי פיצויים. העובדים המיואשים עלו לגג המפעל ואיימו לקפוץ, ורק התערבות ראש החבל הביא לפתרון

הלם במפעל מייקרוסופט. אילוסטרציה

ענקית המחשבים מייקרוסופט פתחה בחקירה במפעל בסין שבו מיוצרת קונסולת המשחק XBOX, לאחר ש-300 עובדים איימו בהתאבדות המונית באמצעות קפיצה מבניין בתחילת השנה.

לפי דיווחי סוכנויות הידיעות בסין, איום ההתאבדות ההמוני הגיע זמן קצר לאחר שעובדי מפעל "פוקסקון" בעיר ווהן התמרמרו על תנאי העסקתם, ביקשו העלאה בשכרם אולם נדחו. התשובה מההנהלה קוממה אותם: נאמר להם כי למרות הבקשה החצופה, הם יוכלו לשמור על מקום עבודתם אבל ללא הגדלת השכר.

מי שלא מסכים, אמרה ההנהלה, מוזמן להתפטר ולקבל פיצויים. אלא שלאחר שרוב העובדים בחרו להגיש את התפטרותם להנהלת המפעל, ההצעה בוטלה ועובדי פס היצור נותרו למעשה ללא עבודה וגם בלי הפיצויים שהובטחו להם.

מייקרוסופט: הבעיה לא בתנאים, אלא בקצב

הנהלת המפעל מסרה מצידה כי הסכסוך עם העובדים נגרם בכלל בעקבות הרצון להעביר את כל המפעל לפס ייצור חסכוני יותר, סכסוך שנפתר בינתיים. לאחר ההחלטה של הנהלת המפעל התקוממו העובדים, עצרו את העבודה בפס הייצור, עלו לגג המפעל ואיימו לשים קץ לחייהם. רק בזכות התערבותו של של ראש העיר המקומי, האיומים לא מומשו בסופו של דבר.

בהצהרה של חברת מייקרוסופט נאמר כי החברה מתייחסת ברצינות מרובה לתנאי העבודה שמייצרים את רכיביה וכרגע מתנהלת חקירה בנושא. בנוסף נמסר כי סכסוך העובדים נגרם "עקב משימות שהוטלו על העובדים ולא בעיות של תנאי עבודה".

המפעל פוקסקון, שמייצר רכיבים עבור ענקיות אלקטרוניקה כמו נינטנדו, אפל וסוני, עלה לכותרות בשנת 2010 כאשר יותר מ-12 עובדים התאבדו. אירועים אלו הובילו את הנהלת החברה למתוח רשתות על בנייני החברה כדי למנוע את קפיצת העובדים אל מותם.