תופעה ביוון: הורים נוטשים את הילדים בשל המשבר הכלכלי

אנה בת 4 נמצאה על ידי מורה בבית הספר ועל חולצתה פתק "אני לא אגיע לקחת את אנה היום, אני לא יכולה להרשות לעצמי לגדל אותה, אנא, טפלו בה כמו שצריך, מצטערת" אמה של אנה היא אחת ממאות אמהות שנאלצות לנטוש את הילדים בגלל המצב הכלכלי

רחובות אתונה - שם מנסים הילדים לשרוד (רויטרס)

משבר כלכלי כבד פוקד את יוון מזה מספר שנים, ואחת התוצאות הקשות של המשבר היא תופעת נטישת ילדים ברחוב. לדעתם של ההורים, שם יש להם סיכוי טוב יותר לשרוד.

ראש שירותי הרווחה באתונה אנטוניוס פפאניקולאו, התייחס לתופעה ואמר: "במהלך השנה האחרונה פגשנו מאות הורים שנוטשים את ילדיהם אצלנו כי הם בוטחים בנו. אין להורים הללו סיכוי להאכיל את הילדים מכיוון שהם חסרי כל. אנחנו היחידים שיכולים להמשיך ולטפל בילדים".

נטישת הילדים מתחילה כבר בגיל שנה, ונפוצה בעיקר בקרב ילדים קטנים. מעדויות עולה כי ילדה בשם אנה, נמצאה על ידי מורה באחד מבתי הספר במדינה כשעל חולצתה הודבק פתק שהיה מכוון לצוות המורים. "אני לא אגיע לקחת אותה היום, אנא, טפלו בה כמו שצריך".

עדות נוספת מספרת על אנסטסיה, ילדה בת 8 שנמסרה למוסדות הרווחה של הכנסייה היוונית. "פוטרתי מעבודתי, ניסיתי למצוא עבודה ואפילו השארתי אותה בבית בלי השגחה. אבל לא הצלחתי להאכיל אותה ולכן נשברתי. כל לילה אני בוכה, ואני מקווה שאצליח למצוא עבודה בקרוב ולהחזיר את אנסטסיה הביתה".

נטישת הילדים ביוון היא רק אחת התופעות שמהוות מראה למשבר ולצעדי הצנע בחברה היוונית. בגלל בלימת הייבוא למדינה, ישנו מחסור חמור בתרופות. על פי ארגון הרוקחים ביוון, המדינה סובלת ממחסור חמור במשככי כאבים כמו אספירין, ובאיחוד האירופאי חוששים שצעדי הצנע שנוקטת הממשלה לא יצלחו והאיחוד יאלץ להגביר את ההתערבות בשוק היווני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק