שעון יום הדין מתקתק ל"קץ העולם"

קבוצת מדענים יצרה בשנת 1947 שעון סמלי המתריע בפני "יום הדין" - היום בו בני האדם ישמידו את עצמם בגלל התנהגות לקויה בכל הנוגע להתחמשות גרעינית. בשנים האחרונות מחוגי השעון הראו 6 דקות לפני יום הדין, אך המדענים החליטו להתקרב בדקה נוספת לשעה הגורלית, בגלל אירן, קוריאה הצפונית וגם בגלל האסון ביפן

קבוצת מדעני גרעין בעלי שם עולמי עוקבים כבר 65 שנה אחרי התקרבות או התרחקות של בני האדם משואה גרעינית.

את השעה הם מדגימים על שעון תיאורטי ודמיוני ששמו "שעון יום הדין". עד אתמול היינו שש דקות תיאורטיות לפני סוף העולם, אבל כעת השעה שבה האדם יחריב את עצמו - התקדמה בדקה נוספת.

הקבוצה יצרה את השעון ב-1947 כחלק מניסיון של מנהיגים עולמיים להתריע על הסכנות הגרעיניות שמאיימות על העולם כולו. השעה 12 בשעון יום הדין מייצגת, באופן סמלי, את האסון הגרעיני שעלול להשמיד את בני האדם.

עד עתה השעה בשעון "יום הדין" היתה שש דקות לפני השעה הגורלית, אבל אתמול החליטו המדענים כי בני האדם התקרבו "דקה" אחת נוספת לעבר קיצם, זאת בעקבות אירועי התקופה האחרונה כולל ההתחמשות האפשרית של אירן, הנשק הגרעיני שנמצא בידי קוריאה הצפונית וגם בעקבות האסון הגרעיני שהתרחש בפוקושימה שביפן.

יו"ר הארגון, אליסון מקפארלן, אמרה בנאום שנשאה כי עד לפני שנתיים היה נדמה שמנהיגי העולם יטפלו באיומים הגלובליים אך לצערה המגמה הזו אינה נמשכה. ג'יאנת'ה דנפלה, חבר נוסף בצוות המדענים בארגון, הדגיש אף הוא את המצב העגום באומרו כי למרות הנכונות של רוסיה וארה"ב לצמצמם את החימוש הגרעיני.

"הכישלון בריסון ומניעת החתימה על האמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני של מדינות רבות, ממשיכה להעמיד את העולם בסכנה ממשית", אמר המדען הבכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת