קפריסין עצרה ספינת נשק לסוריה - ושחררה אותה

התקשורת הקפריסאית מדווחת שספינה עם 60 טונות של תחמושת ונשק שיועדו לצבאו של אסד, נעצרה ושוחררה הבוקר מאחד מנמלי האי. על פי דובר הממשל בניקוסיה, קברניט הספינה שוחרר רק אחרי ש"הבטיח לשנות יעד"

ספינת נשק בלימסול. ארכיון (רויטרס)

לפי דיווחים בכלי תקשורת בקפריסין, ייתכן מאוד שברגעים אלה נמצאים 60 טונות של תחמושת בדרכם למשטרו של נשיא סוריה בשאר אסד, מי שנאשם בהרג המוני של האזרחים המתקוממים.

ספינה ועליה התחמושת הרבה עגנה באחד מנמלי קפריסין בגלל סערה בים התיכון. יעדה היה נמל לטקיה בסוריה, שם הייתה אמורה לפרוק את הנשק - לכוחות הביטחון של אסד. על פי הדיווחים, ספינת המסע יצאה מנמל סנט פטרסבורג ברוסיה לפני חודש.

"החלטנו לשחרר את הספינה אחרי שהקברניטים הודיעו שהם משנים את יעדם ולא יגיעו לסוריה", אמר דובר הממשל הקפריסאי סטפאנוס סטפאנו לרדיו המקומי. ברדיו הקפריסאי נטען שהספינה עזבה את הנמל ברוסיה כאמור לפני חודש. הדובר סירב לאשר או להכחיש את המידע וגם לא אישר שמדובר בספינה שנושאת תחמושת.

אתר "פוליטיס" הקפריסאי מדווח שעל הספינה הנושאת את השם "המרכבה המעופפת", מתנוסס דגל של מדינת האי העצמאית סנט וינסנט. עוד לפי הדיווח, על סיפונה יש תחמושת מסוגים שונים. עיתון קפריסאי אחר, "סימריני", טוען שבמטען יש גם כלי נשק רבים.

ב-2009 הצליחו הרשויות בקפריסין לעצור ספינה עם נשק ותחמושת שעשתה את דרכה מאירן לסוריה. אז, פעלה קפריסין לפי החלטת סנקציות בינלאומית ועיקלה את הספינה. כלי השיט שנשמר בנמלי קפריסין פוצץ על ידי גורמים מסתוריים בחודש יולי האחרון, בפיצוץ שגרם גם ל-13 הרוגים. שר ההגנה ושר החוץ הקפריסאים התפטרו בגלל האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת