אירן: האתר התת-קרקעי לאחסון אורניום מועשר, יהיה מבצעי בקרוב

בהתאם לחששות במערב, הודיע הבוקר ראש תכנית הגרעין בטהרן כי במתקן התת-קרקעי בפורדו, סמוך לעיר קום, תחל בקרוב הרפובליקה האיסלאמית לאחסן אורניום שהועשר בכוחות עצמה. בצעד מתריס, הוא אף הציע לשתף מדינות אחרות בידע שצברה אירן

הכור הגרעיני בקום (חדשות 2)

ראש תכנית הגרעין של אירן, פראדון עבאסי, מצהיר הבוקר כי ארצו תחל בקרוב להעשיר אורניום בכוחות עצמה באתר האחסון התת קרקעי שליד העיר "פורדו", סמוך לעיר קום. בכך אישש עבאסי את החשש מפני התממשות התרחיש שהביעו לאחרונה דיפלומטים מערביים - שהעריכו כי עד לתחילת הפעילות יחלפו שבועות ספורים בלבד.

"מתקן ההעשרה בפורדו יהיה מבצעי בזמן הקרוב", לדברי עבאסי. "אורניום מועשר ברמה של 20 אחוזים, 4 אחוזים ו-3.5 אחוזים יוכל להיות מופק בכור".

באירן כבר הצהירו בעבר על הכוונה להעשיר אורניום במתקן הסמוך לקום, שנבנה בעומק האדמה לצרכי הגנה מתקיפה מהאוויר. לפי ההערכות במערב, מהווה יישום התכנית התרסה נוספת של טהרן על כוונותיה הברורות להשיג לידיה נשק גרעיני.

בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות המקומית "מאהר", ציין עבאסי כי "אירן מתקדמת במסלול הנכון לבצע בעצמה את העשרת האורניום", ובצעד מתריס אף הציע לחלוק את הידע שצברה הרפובליקה האיסלאמית עם מדינות אחרות - באפריקה.

לפי חלק מההערכות באירופה, היה בידי אירן הכוח להתחיל בתהליך ההעשרה העצמאי כבר בסוף החודש שעבר. עם זאת, סברו שם כי על אנשי תכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית להשלים ניסויים שונים, בין היתר בזיקוק, כדי לבצע את ההעשרה בהתאם לסטנדרטים.

אתמול: צבא אירן פתח בתמרון יבשתי רחב

אחרי התרגיל הימי רחב ההיקף שערכה אירן, דיווחה אתמול סוכנות הידיעות "פארס" כי כוחות היבשה של משמרות המהפכה החלו בתמרון צבאי רחב היקף. בחודש הבא ייערך תרגיל ימי נוסף.

מפקד הכוחות היבשתיים של משמרות המהפכה האירניים, בריגדיר-גנרל מוחמד פקפור, אמר כי מחר יחל השלב המרכזי של התרגיל, במזרח המדינה. פקפור ציין כי מטרת התרגיל היבשתי היא לחזק את הביטחון בגבולות היבשתיים של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת