הפנטגון חוקר: פרטי מבצע החיסול של בן לאדן הודלפו להוליווד?

ארה"ב כמרקחה: הפנטגון חוקר בימים אלו מידע שהתקבל על ידי יו"ר ועדת הביטחון הלאומי בבית הנבחרים, לפיו מפיקי הסרט על מבצע החיסול של אוסמה בן לאדן קיבלו נגישות גבוהה למידע רגיש של ה-CIA על המבצע. והרפובליקנים טוענים: המידע ניתן למפיקים כדי לסייע לאובמה לזכות בבחירות בנובמבר

חיים בסרט: הפנטגון חוקר בימים אלו טענות לפיהן הודלפו פרטים סודיים מתוך מבצע החיסול החשאי של מפקד ארגון אל-קעידה אוסמה בן לאדן - להפקת הסרט על חיסולו בהוליווד. לטענת גורמים בכירים בוושינגטון, כפי שמדווחים כלי תקשורת אמריקניים וערביים, ועדת חקירה מיוחדת הוקמה לשם בדיקת ההדלפה האפשרית אודות המבצע שפרטיו נחשבים למסווגים עד מאוד.

הדרישה לפתוח בחקירה הועברה לפנטגון כבר לפני חצי שנה, על ידי יו"ר ועדת הביטחון הלאומי בבית הנבחרים, הרפובליקני פטר קינג. לדבריו, בניסיון להגביר את סיכויו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לזכות גם בבחירות הבאות, הוא מנסה לקדם ככל שניתן את הפקתו של הסרט ההוליוודי על מבצע החיסול של בן לאדן - ולשם כך מעניק "גישה ברמה גבוהה" לחומרים הסודיים.

בראשית חודש אוגוסט דיווחו כלי תקשורת אמריקניים כי אולפני "סוני" החלו בהפקת הסרט. התסריטאי מארק פול והבימאית זוכת האוסקר קתרין ביגלו ("מטען הכאב") קיבלו על עצמם את הפרויקט ועל פי דיווח ה"ניו יורק טיימס" באותם ימים, ניתנה למפיקי הסרט גישה לפקודות סודיות שניתנו במסגרת המבצע על מנת "לשקף את החלטתו האמיצה של אובמה באשר לסיכויי הצלחת המבצע".

ביממה האחרונה סוערת התקשורת האמריקנית בעקבות דיווחים לפיהם החלה חקירה פורמלית של ה-CIA אודות הפרשה. "ייתכן שמפיקי הסדרה הצליחו להשיג מידע רגיש מאוד אודות הפעולה", דווח בוושינגטון וכן נחשפו פרטיו של מכתב שנשלח לכאורה בחודש דצמבר האחרון מגורמים רשמיים במשרד ההגנה האמריקני למפיקי הסרט ובו "מידע מודיעיני" בעניין המבצע. "אני מאוד מודאג משיתוף הפעולה של הממשל עם חברת סוני", אמר קינג לכלי תקשורת אמריקניים.

איסוף מודיעיני מדוקדק

ב-CIA בודקים גם כן את הטענות - אך במקביל מתגוננים. "ה-CIA שיתף פעולה בעבר עם סופרים, מפיקי סרטים וסדרות וכן עם עובדים נוספים בתעשיית הבידור", אישרה הלילה דוברת הארגון ג'ניפר יאנגבולד. "אך אין ספק שחלק אינטגרלי ממשימתנו היא הגנה על הביטחון הלאומי".

עיקר הזעם בקרב המחוקקים האמריקנים הוא עצם ערעור המוסכמות באשר לפרטי המבצע. "בזמן שהבית הלבן פעל נמרצות על מנת לשמור על פרטי מבצע החיסול, כעת נשאלת השאלה האם דווקא מתוך הפנטגון העבירו את הפרטים הסודיים להוליווד?", דווח בתקשורת האמריקנית מפיהם של גורמים בוושינגטון.

ב-1 במאי, כמעט עשור אחרי שפיקד על פיגוע הטרור הקטלני ביותר אי פעם, הפיגוע במגדלי התאומים, הצליחה ארצות הברית לשים את ידה על אוסמה בן לאדן. מנהיג אל-קאעידה נורה ונהרג בידי כח של "אריות הים", יחידת הקומנדו המיוחדת האמריקנית, בעת ששהה באחוזה מבוצרת היטב בפרבר של איסלאמאבד, בירת פקיסטן.

המבצע יצא לפועל אחרי איסוף מודיעין מדוקדק שנמשך חודשים ארוכים ואולי שנים. גופתו של מי שנחשב לטרוריסט מספר אחת בעולם נלקחה בידי סוכנים אמריקנים, הועברה לבסיס צבאי אמריקני באפגניסטן ונקברה כעבור מספר שעות בלב ים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת