אירן על אמברגו הנפט: נמכור לסין ולאפריקה

"ברצוננו להקשיח העיצומים על אירן במגזרי הנפט והפיננסים", אומרים באיחוד האירופי, במהלך שעלול להוביל לעלייה במחירי הנפט. באירן לא מתרגשים: "נחליף את הלקוחות הללו בקלות בסין ובמדינות אפריקה"

המלחמה הקרה בתחום הנפט בין המערב לאירן מחריף: גורמים דיפלומטיים בכירים מדווחים כי האיחוד האירופי הסכים על החלטה ראשונית ועקרונית לאסור על ייבוא נפט מאירן. מחלקת המדינה האמריקנית שיבחה את המהלך, ואילו בטהרן מזלזלים בהחלטה וטוענים כי יימצאו קונים אחרים.

איחוד האירופי הודיע אמש כי הוא מתכנן להודיע על החרפת העיצומים על מגזרי האנרגיה והבנקאות של אירן בפגישת שרי החוץ הבאה ב-30 בינואר. שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה הביע תקווה שמדינות האיחוד יצליחו להטיל את הסנקציה, למרות המצב הכלכלי הקשה של כמה מהן. "בפגישתנו הבאה אני מקווה שנקבל את ההחלטה על אמברגו הנפט", אמר שר החוץ הצרפתי.

ההודעה התקבלה, לאחר שיוון הסירה את התנגדותה להטלת אמברגו על נפט אירני. דובר האיחוד האירופי מייקל מאן ציין, כי "ברצוננו להקשיח את העיצומים על אירן, והצעדים שהוזכרו כבר הם מגזרי הנפט והפיננסים".

באירן לא מתרגשים: נמצא קונים אחרים

עם זאת, אירן הודיעה כי יש לה חלופות לסחר הנפט עם האיחוד האירופי, ובכיר בתחום הנפט במדינה אמר כי המדינה מתכוונת להמשיך לייצא 2.3 מיליון חביות ליום השנה. "אנחנו יכולים להחליף את הלקוחות הללו בקלות", אמר מנכ"ל חברת הנפט האירנית הלאומית. הוא ציין כי החלופות כוללות את אפריקה, סין ומדינות נוספות באסיה ואפריקה.

ארצות הברית בירכה הערב על ההחלטה האירופית להטיל אמברגו על הנפט האירני. "זוהי תוצאה של דיונים בין האיחוד האירופי לארצות הברית", הודיעה דוברת הבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת