אחרי העיכובים: אירן ביצעה שיגור טילים ארוכי טווח

הרפובליקה האיסלאמית משלימה היום את התרגיל הימי הנרחב במי המפרץ הפרסי, שנועד להעביר מסר מרתיע למערב. האירנים מדווחים כי הבוקר בוצע ניסוי בשיגור טילי חוף-ים ארוכי טווח בשם 'קאדר' ו'נור', שהתעכב בימים האחרונים מסיבה לא ברורה. "הטיל הצליח להשמיד מטרות שנקבעו מראש במפרץ הפרסי", אמר סגן מפקד הצי האירני

אחרי העיכובים בימים האחרונים, השלימו האירנים בהצלחה שיגור של שני טילי חוף-ים ארוכי טווח במסגרת התרגיל הימי במפרץ הפרסי - כך דיווחה הבוקר סוכנות הידיעות האירנית "אירנא".

"ביצענו ניסוי של שיגור טיל חוף-ים לטווח רחוק בשם 'קאדר', שהצליח להשמיד מטרות שנקבעו מראש במפרץ הפרסי", אמר סגן מפקד הצי האירני, האדמירל מהמוד מוסווי. מדובר ככל הנראה בטילים מייצור אירני לטווח של מאות ק"מ, המיועדים לפגיעה בספינות, בצוללות ובנושאות מטוסים. לאחר מספר שעות עדכן מוסווי: "שיגרנו בהצלחה גם את הטיל 'נור'".

באירן משלימים היום את התמרון הצבאי שנמשך בעשרת הימים האחרונים, אך בינתיים מקווים כי הועבר המסר למערב בדבר יכולות הרפובליקה האסלאמית לשלוט במי המפרץ הפרסי. "תרגול מערכות הנשק, מערכות ההגנה, מערכות הטילים, רשתות הקשר והציוד המתקדם אפשר לנו להעריך את יכולותינו במצב אמת", אמר אמש האדמירל מוסווי. לדבריו, משגיחים מסוריה יצטרפו לתמרון ביומו האחרון.

"התרגיל הזה הוכיח לעולם את יכולותיה של הרפובליקה האסלאמית לאכוף את השליטה על המפרץ הפרסי", הוסיף מוסווי. "קל מאוד לחיל הים האירני לסגור את מיצרי הורמוז. הדבר ידרוש יכולות מצומצמות באופן משמעותי מאלו אותן תרגלנו בתמרון האחרון".

צפו בתמונות מהתרגיל האירני, אתמול

בראיון שהעניק לתחנת הטלוויזיה האירנית בשפה הערבית הוסיף מוסווי: "חיל הים האירני יכול לבצע את החלטות ההנהגה המדינית בעניין המיצרים. אירן מעוניינת כל הזמן בביטחונם וביציבותם, וכך גם בשקט אסטרטגי במפרץ הפרסי - אך זאת כל עוד הדבר אינו פוגע באינטרסים של הרפובליקה האסלאמית ובזכויותיה".

בנוסף, איים מוסווי מפני פעולה צבאית נגד אירן. "אם יהיו האינטרסים של אירן נתונים לסכנה מסיבה כלשהי, הרי שחיל הים האירני ינקוט את כל האמצעים הנדרשים בהקדם האפשרי לשם כך", אמר. "המנהיג הרוחני חמנאי היה ברור באומרו כי התגובה האירנית לאיומים על הרפובליקה האסלאמית תהיה ראויה".

אתמול הודיע צבא אירן כי ביצע ניסוי ירי בטיל קרקע-אוויר לטווח בינוני בתמרון הצבאי. הטלוויזיה בטהרן דיווחה כי מדובר בטיל מתוצרת התעשייה הצבאית האירנית, ש"מסוגל להתחמק ממכ"ם האויב". פרט לכך, לא נמסר מידע נוסף או פרטים מורחבים על הרכב הטיל ויכולותיו.

במהלך השבוע ניכר כי חל בלבול באמצעי התעמולה האירנית, אחרי שדווח תחילה על ניסוי שבוצע בטילים ארוכי טווח במסגרת התרגיל - אך שעה לאחר מכן נאלץ מפקד חיל הים האירני להודיע כי השיגור לא בוצע וכי הוא מתעכב. "התמרון בירי בטילים אלו ייערך בימים הקרובים", הצהיר הגנרל מחמוד מוסאווי. היום, כך נראה, בוצע שיגור הטילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת